Het zou te lang zijn, om de woorden ran alle schrijvers aan te halen, die zich voor de waarheid der oude berichten, en dus ook voor de meening, dat de H. Frederik het slachtoffer van de wraak der keizerin geworden is, ronduit verklaard hehben. Hunne namen alleen zijn voldoende om aan te toonen, dat men het gezag der oude hiographie niet met een verachtend schouderophalen mag ter zijde schuiven. Immers hetgeen mannen als übo Emmius ’), van Loon *), Butler *) en zoo vele anderen ‘) geloofd hebben, verdient toch wel nader onderzocht te worden. Hiermede willen wij

') De rerum Frisic. hist. lib. V. p. 71.

*) Alloude Holl. Hist. 11. 59.

’) Vis des Saints VI. p. 307.

*) De Oude Holl. Divisie Kronyk lil. Div. C. 80 , 82. Opmeer Catholijk Martelaarsboek I. 86, 87. Abr. Mellinus Nieuwgezind Martelaarsboek bij Opmeer 11. b. 89 vv. Dr. J. W. T. Nuyens, Geschiedenis des Nederl. Volks 11. Deel, bl. 466. Arend (Algem! gesch. des Vaderl. I. bl. 397) is van oordeel, dat Judith den Heilige heeft doen ombrengen, vooral, omdat de ijverige bisschep den gewaanden of werkelijk misdadigen omgang der vorstin met Bernard, graaf van Barcelona, den Keizer openbaarde. Nog wordt Judith van dezen moord beticht door Molanus, Snoijus, Barlandus, Meierus, Bokenberg en anderen, gelijk men zien kan bij Buchelins: (Annot. in J. de Beka, Catal. Episc. Ultr. p. 26). Ook W. Moll. (Kerkgeschiedenis van Nederl. vóór de Hervorming, I. bl. 260, 261) schijnt den moord aan Judith toe te schrijven, wanneer hij zegt; «Zeker is het dat Frederik in of omtrent 838 het slachtoffer van twee sluipmoordenaars werd, en dat tijdgenoot en nageslacht den moord algemeen aan den haat van Judith toeschreven.» In noot I. bl. 261: «Baillet en anderen dachten aan de wraakgierigheid der bewoners van Walcheren tegen Frederik, de biographie heeft niets wat daar henen wijst.» Ten slotte getuigen ook tegen de keizerin Judith de eeredienst en de boeken hiervoor gebruikt sedert onheugelijke tijden, te Utrecht en op vele andere plaatsen. Dit onderwerp zal beneden breedvoeriger besproken worden.