N». 4.

Min. VIII. ‘209.

An H. Jacob OuNRETORrï.

Onsen vruntlicken gruet enz.

Wy moegen u. W. nyet verholden welcker gestalt die E. heer Gerardus Gulielmiades Plous .... sich alhier by ons op onse gedane schriven vervoecht ende etlijke sermonen gedaen heft; daerop wy dan durch onsen gedeputeerden raedtsfrunden mit hem soe verre hebben doen spreken , dat dieselvige heer by ons ongeveerlich op die older verwarden der gewesenen pastoren, edoch op besath van u. W. tot een vicecureijt van u. W. cure deser Stadt Gampen is angenomen den tijt van dreen jaren, edoch mit dem voerbeholt, dat die eene den anderen reciproce den dienst en halff jaer tho bevoerens sal moegen opseggen. Nu ist wel soe dat ons des voerben. heeren predicatie ende conversatie (soe voele wy in dese corte tijt mit hem gehadt) wel ansteet, edoch willen u. W. goeder welmenige int secreet ende geheim nyet bergen dat wij vlochmeersche wyse verstaen dat deselvige heer .... onvrantiyker wyse van Dryll (daer hij voer predicant ofte cappellaen gedient) gescheiden, ende etlijcke ingesetenen aldaer van heresie angebracht solde hebben, wie wy dan oick berichtet worden dat hy mit eenige inquisitoren groote vruntscap solde hebben gehadt. Indien dan tselve alsoe were, als wij gheenssins versyen noch verhopen, befruchten wy ons , dat alhier van gelijcken bij hem voergenomen ende daer uth eenige onraedt onder den burgeren in desen gefaerlijcken tijden geboeren mochte. Is demnae onse gantz vruntlich ende andachtich begeren, dat u. W. als een veerstander ende liefhebber deser stadt