gij zult haar met ontelbare goederen verrijken en in korten tijd van aanschijn doen veranderen. Gij zult de woning des bisschops, die reeds lang geleden door de Denen verwoest is, weder ophouwen”.

Omtrent deze en meer andere dingen heeft de H. man den sluier der toekomst opgelicht. De levensbeschrijver voegt daarbij, dat het ten zijne tijde nutteloos was over de vervulling dier woorden uit te weiden, wijl een ieder de uitkomst met eigen oogen aanschouwen kon. En inderdaad werd Balderik na Eadbouds overlijden tot bisschop van Utrecht gekozen. Hij vond de stad door de Denen verwoest, de St. Maartens- en Salvatorskerk tot asch verbrand. Op dat treurig gezicht kon hij zijne tranen niet weerhouden en smeekte God om hulp en bijstand. Dan toog hij aan den arbeid: bouwde een brug, voorzag de stad van muren en poorten, vernieuwde beide kerken, verzamelde de kanunniken en vulde de ledige plaatsen des kapittels van St. Maarten en St. Salvator weder aan. De geloovigen stroomden van alle zijden saam, verdreven den Noorman en heroverden de kerkelijke goederen,

1) De voorspelling kan men vinden in de Vita Radbodi, Migne Tom. 132, col. 544 s.; Beka I. c. p. 33; Hede 1. c. p. 71. Moll (I bl. 269 V.) na over deze voorspellingen te hebben gesproken, zegt: «Daar Radboud bij zijn leven Balderik gedurig als zijn opvolger bij zijne geestelijkheid heeft aanbevolen, mogen wij aannemen, dat dezen hem gaarne gekozen hebben. Daarop schijnt Radboud het toegelegd te hebbem enz. (bl. 299). Alsof de driemaal herhaalde voorspelling niet meer dan een aanbeveling geweest ware! Zulke opvatting laat de tekst der Vita niet toe; alleen wanneer het verhaalde feit niet kan geschied zijn, neemt men tot zulk een uitleg zijne toevlucht. Is voorspellen onmogelijk? Dan zou Moll alle profetiën des Bijbels moeten loochenen, hetgeen toch zeker niet in zijne bedoeling lag?