Grieken beroemd waren, gaarne gebrnik maakteā€¯ Onder de leiding van zulk een meester legde Ansfried de grondslagen der hooge beschaving en geleerdheid, waardoor hij de rijksvergaderingen uitblonk boven de edelen zijner omgeving; waardoor hij in staat werd gesteld, het zwaard met den bisschopstaf te verwisselen en een kerkvoogd te wezen, die om zijn nitmnntende hoedanigheden ten voorbeeld strekte aan de bisschoppen zijns tijds.

Waarschijnlijk nadat aartsbisschop Eothbertus in het jaar 956 onder den geesel der pestziekte was be zweken, toog Ansfried in gezelschap van zijn gelijknamigen oom, die vijftien graafschappen onder zijn schepter vereenigde, naar Keulen In deze zoo vermaarde stad moest de laatste hand gelegd aan de opvoeding van den jongen graaf. Bruno, de meest beroemde der Keulsche aartsbisschoppen zou de schatten zijner wijsheid overstorten in het welvoorhereide hart des Heiligen. Hoewel onbewust van de plannen der Voorzienigheid, die den jeugdigen leerling wilde verheffen op den zetel van Utrecht, had de doorluchtige leeraar gelegenheid, zijn dank te betuigen aan de grijze bisschopstad van Nederland, die hem weleer op hare beurt met volle teugen had doen drinken uit den beker der wijsheid en wetenschap. Het zal nuttig zijn, bij aartsbisschop Bruno en zijn schoolinrichting een oogenblik te verwijlen. De eerste strekt ons vaderland ter eere, wijl hij in de stiftschool van Utrecht werd

') W. Moll, Ansfried bisschop van Utrecht, enz.. Kalender voor de Protestanten in Nederland, 1859, bl. 29.

Thietmar, Chron. Pertz IV, 777; Migne P. L. Tom. 139, col. 1259.