was. Van den brief schijnt aan de rechterzijde wel een derde of vierde deel te zijn verloren gegaan.

18.

Herman van den Walle priester en domheer te Munster sticht de vicarie van St. Jan; Otto graaf van Hoya, bisschep van Munster 1392-1424, hecht zijn zegel hieraan. 22 Juli 1407.

0tt0.... Episcopus Monasteriensis (getuigt dat) dominus Hermannus de Walle ') presbyter canonicus ecclesiae S. Martini Monasteriensis.... ad laudem Dei et.... SS. Johannis Baptistae et Joliannis Evangelieiae in parochiali ecclesia de Gronlo (wil stichten een altaar) pro sacerdote devoto, qui Deum pro ipsius domini Hermanni salute suppliciter exoraret; (dat hij het altaar begiftigt met de nabeschreven goederen;) videlicet bonis dictis tom Walle in legione Zomersch, bonis dictis Reverhorst censualibus in legione Lyntsfelde, quinque petiis terrae censualibus emptis a domino Winando Winandi „up dem menen lande” in parochia Gronlo sitis, habitatione sua in oppido Gronlo situata, nee non medietate bonorum Holdending in legione Lochusen parochiae Neden situatis.. .. (De bisschep keurt dit goed) .... accedente consensu venerabilium dominorum Henrici de Hatneghe canonici ecclesiae nostrae ac archidiaconi et Gerlaci Buek de Esth rectoris ecclesiae parochialis in Gr0n10.... ipsumque altare decernimus esse ecclesiasticum beneficium,.... decernentes quod dictus dominus Herman-

') In 1384 en 1398 ontmoeten wij dezen reeds als priester te Groenlo (nos. 15 en 17b); nogmaals in 1415, toen zijn gulle hand voor het gasthuis van Groenlo den koopprijs betaalde van het aangekochte goed Belbrugge in Lintvelde.