nostro concanonico et confratri, filio ac vero ac proximiori heredi Gertrudis relicte Gerardi de Belbrugge parentum ejusdem Johannis, vendidimus .. .. per presentes pro justo pretio nobis integre persoluto et in utilitatem nostri monasterii pro similibus redditibus converso. Qiios quidem redditua annuos et perpetuos idem dominus et frater Johannes de nostro consensu et beneplacito ad honorem Dei in et ad pium usum pauperum Ohristi oppidi et parochie Gronlensis, vulgariter in den Almisskorff, dedit.... et assignavit perpetuo pro salute animarum. •.. conjugum de Belbrugge ac filiorum ac filiarum ac parentum eorundem; sic videlicet quod hujusmodi redditus annui deinceps in perpetuum pertibunt ad pauperes Christi „in den Almisskorff” supradictos. Provisores quoque ac administratores eorundem pauperum eosdem redditus tollent et percipient deinceps perpetuis temporibus in futurum, et de eisdem redditibus singulis annis in perpetuum in anniversario die ejusdem Gertrudis, qui est in crastino Octave Sanctorum Petri et Pauli Apostolorum, divisionem seu spendam inter eosdem pauperes facient et prebendam ad altare deferri facient juxta morem hactenus ibidem observatum, nee non etiam in perpetuum de eisdem redditibus duas quartas vini in festo Pasche pro ablutiope communicantium in ecclesia Gronlensi minlstra-

in August 1411, als hij namens zijne moeder getuigenis aflegt omtrent eene ruiling van gronden tusschen het erf Belbrugge en het Hof te Lintvelde, schijnt hij nog geen kloosterling te zijn. Op 11 Sept. 1415 draagt hij met toestemming van heer Dirk proost te Bethlem zijn ouderlijk goed Belbrugge over aan het gasthuis te Groenlo, ’t geen in Juni 1728 dit goed nog bezit. Op 29 Januar. 1422 is Br. Johan van Belbrugge „zaliger gedachtenis.’'