KLEINODIËN VAN SINT MAARTEN TE UTRECHT.

Aan hetgeen in Utrechts Oudheid, bl. 135, door J. van Liefland, en in dit Archief, VI 310 v., door Mr S. Muller Fz., werd medegedeeld over de gewijde schatten van den Dom te Utrecht, mag gewis wel het volgende worden toegevoegd. We ontleenen het aan de merkwaardige Annalen van Dusseldorpius, in H. S. bewaard ter boekerij van de Hooge School te Utrecht. Op het jaar 1576, tegen het einde, verhaalt ons de schrijver:

Duodecima Decembris Ordines (generales) Bruxellae promulgant, ut omnia Ecclesiae vasa, calices, reliquiarum thecae, cruces, ampullae et similia aurea vel argentea sacris aedibus detraberentur et suis commisriis appenderentur; se daturos annuos reditus statim vel post aliquot annos valorem, singulis unciis 38 stuferis aestimatis et auri coronarii 22 florenis... . Vidimus nos anno sequenti ültrajecti ablatas insignes illas bierothecas Sanctorum Pontiani et Agnetis, quarum haec fere tota erat ex auro, illa vero ex solido argento tanti ponderis, ut a sex hominibus vix ferri posset; quibus accedebat insigne cymelion Bethlemiticum, repraesentans Dominicam Nativitatem et pastores accurrentes, rotunda et admodum elevata forma ex solido et praestantissimo auro, aestimatum 150,000 coronatorum, pr.aeter variam et inaestimabilem ecclesiasticam supellectilem, quae statim in domum monetariam delata est; et ex auro quidem cusi rosati Ultrajectenses, ex argento autem daleri ejusdem nominis. Eeliquiae vero in ligneas cistas per ecclesiasticos depositae, quas etiam tali schemate anno 1578 in processione publica circumferri magno meo dolore vidi. De praetio vero reddendo