Itm in den lande va» Bueren XIII mergh. 1. Summa LXXXVIII (merghen) lands.

Hier name» si af meer dan dusent rijnsche gulde».

Item soe vercoften si daertoe aen lijfgoede XP rijnsche gulden eenwerf. Hiermede waert die scout nyet meer verlicht dan VII hondert rijnsche gulde». Doe die ahdt des ghewaer waert, doe en wonde hi hem nyet meer ghehenghe» te vercope» of te versette», ghelijc als si dat gheloeft hadden. Doe mosten sij t mit scanden afgaen, maeckte» Qherit den Bastert toe, dat hi de» co»ve»t bidde» wonde, dat si ahdt her Henric goet make» wonde», dat regiment weder aen te nemen, ende dat co»ve»t voirscr., om dedinghes wil Gherits voirscr., abt her Henric voirscr. sonne» ende baede», dat hi dat regiment weder aenneme» wonde; si wonde» hem uytter scout helpen. Alsoe dat ahdt her Henric hi consent des co»vents versette, voer dier tijt dat goetshnys ghebarnt waert, O ende LXXXVI mergh. lants. Ende her Dirc va» Goch die had verset LXXXVIII merghen lants, ghelijc als voirscr. is. Ende hiermede was dat goetshys hi nae uytter scout, ghelijc als dat kundich is her Gherit va» Boemel ende heren Dirc va» Derthuysen, als proefsten op die tijt.

Item doe dat goetshnys verbarnt waert in den jaer van XXVII, opten vijften dach in Septembri, *) hove» een goet gheley, doe waert hem ghescaedt aen brandt

J) In de Nomina abbatum wordt, evenals hier, die afbranding in het jaar 1427 gesteld, doch zonder van den datum (5 September) te gewagen. Maar hoe hebben wij het nu, als in de Chronographia de Beka verhaald wordt, dat de Utrechtenaren den 9 Juli 1427 het klooster van Marienweerd in de asch legden, en later van een tweeden brand en roof wordt gewaagd, die plaats zoude gehad hebben op 5 Sept. 1428? Vgl. J. de Fremery. De Abten van Mariënweerd, blz. 11.