dat de oversten der stad bij een feest in de St. Salvatorskerk (in 1524) laat zitten „aen de zuytsyde vant cruyswerck voer ’t capittelhuys”2“. uit de bewoordingen van het raadsbesluit van 8 September 1589, waarbij na afbraak van den Oudmunster besloten werd tot het bouwen van den muur, die sedert den tuin van bet Bisschopshof omheinde t „geconseuteert int aenbestaden van een nye muyr, lyntrecht te maken, beginnende van de muyr van de consistorie *), voorts uutwaerts (d. i. buitenwaarts) tot daer tcapitlelhuys van Oudemunater geataen heeft, ende dan met een winckelhaeck lopende nae Bisscbopshoff” "). Het kapittelhuis moet dus inderdaad ongeveer op de plaats der twee trap-

') De consistorie (de rechtzaal van den ofliciaal) lag ten zuiden naast den Domtoren; het is het gebouw, waarin thans een koffiehuis is gevestigd.

Het kapittelhuis stond dus op den noordoosthoek der gebouwen van het Wed, die de muur van 1589 vervangen hebben, en de gevel der kerk sprong derhalve in den lateien tuin van het Bisschopshof verre vooruit, juist zooals de oude plattegronden der stad aangeven. (Van daar dat het Wed vlg. den Inventaris V. d. inboedel v. aartsb. Schenck in 1580 heette: «Onder den toorn op Oldemunsterskerckhoffïi.) De toegang tot de kerk was tusschen het Bisschopshof en het huis Rad van Avonturen (thans bewoond door den heer Lindsen) in den Donkeren Gaard («eene huizingo genaamd het Rad van avonturen, van waar men naar de Oudmunsterkerk ging.» Utr. Jaarboekje, 1896 p. 286), waar de plattegrond Jer stad door Braun ook duidelijk den roo.ster der kerk aanduidt. (De andere «pons ferreus situs apud consistorium curie TrajectensiS» wordt vermeld in een charter dd. 1350 Juni 1 in het archief van Oudmunster.) De kerk past juist in dit vak: immers terwijl de ruimte tusschen het koor en de Domschool zoo smal was, dat zij (vlg. Wstinc’s Rechtsboek p. 256) door eene deur kon worden afgesloten, moest de noordelijke kerkdeur uitkomen in den gang tusschen Dom en Domtoren, die gemaakt was om «te gaen naer Sinte Salvatoor» (vlg. het rijmpje, dat voor den Domtoren stond).