dat men mit soedanigen pertinente rekeninge kalden eal, om nae advenant zij van de goederen boven die beboorlicke rentben genoten bebben, van de booftsommen aftrecken, ende voorts termijnen van betaelinge te stellen, daeraen zijluyden die landen sullen moegen gebruycken, oft mit andere goede discretie bierin te bandelen nae beboeren.

Dat oock Z. Exc. op den polder van M. een saulve guarde sal verlenen , waerdoor dselve bevrijt sal moegen zijn, ende die bouluyden in denselven wonende van ruijter ende knechten moegen vrij zijn, ende naedien die van den convente den rinck van tmuyrwerck om der abdijen opgericbt sullen bebben ende een tamelicke woonplaets daer binnen sullen bebben doen maecken, den polder daeruyt gerustelick moegen besien ende requeren (sic).

Item oft geviel, dat overmits die continuatie deses onsaligen tijts die cv’®'' van M. vn. altesaemen verstorven, soe zijn die cv’®" wel tevreden, dat den polder van M. alsdan sal comen aen den Huyse v. Bu., mit laste van te moeten uuytdeylen alsulcke aelmoessen als die van den cv. selfs scbuldicb ende gebonden zijn uuyt te deylen, als zij die macbt bebben.

Ende soe die vs. abdije in den forstendomb gelegen is, ende die cv’®" vn. niet van meyninge en zijn yetwes te doen, dat tegens oft tot acbterdeele der Staten ende Ridderschappen desselven forstendombs enicbsins sonde strecken moegen, zoe sullen die van den Huyse v. Bu. derselver Staten ende Ridderschappen consent desentbalven verwerven, ende voorts soe veele doen, dat den cv. vs. derbalven nu noch in toecomende tijden gene swaericbeyt en overcome. Mit sulcke expresse vorwaerden oock, dat die van den cv. van M. vs. ende