op verbeurte hunner proeve; 30. dat in geen enkele kerk van dit bisdom iemand tegelijk twee betrekkingen mocht vervullen, tenzij deze naar oud gebruik vereenigbaar waren. In de voorjaars-send van 1297 werd dit afgekondigd en op 2 Mei door den bisschep bezegeld, l)

Omstreeks denzelfden tijd werd de kerkvorst als scheidsrechter ingeroepen ter slechting van een geschil, dat hing tusschen deken en kapittel der Utrechtsche St Jan ter eene en Zweder van Zuilen, genaamd van Beverweerd, met zijne moeder Hadewig ter andere zijde. Het liep over vaste goederen in de Achtersloot onder IJsselstein. De bisschep, alles gehoord, gezien en overwogen, wees op Zaturdag 4 Mei die goederen toe aan gemeld kapittel ten behoeve der kapellanie van heer Daniël. 2) Qp dienzelfden Zaturdag schonk bisschop Willem zijne bevestiging aan het recht, dat Stavorens abten van ouds hadden ter vergeving van een aantal nader aangeduide kerken.

Juist eene maand later vinden we den bisschop in Overijssel, waar hij mede zijn zegel hing aan de afgoeding, door Egbert heer van Almelo aan zijne voorkinderen verzekerd.

Als straks de tocht naar Friesland voorbij en de vrede met Holland graaf gesloten was, toog de kerkvorst weer naar het Over-Sticht. Met St Nicolaasdag bevond hij zich te Goor op het slot, waar hij ten bate der nonnen van Maria’s-kamp bij Assen het erf Schulting in Itterbeke onder Ulsen van den leenband vrijdde en

1) Batavia Sacra, I bl. 172.

2; Bijlage D. uo. 4.

3) Colmjon, no. 133.

4) Bijdragen tot Geschied, van VI bl, 122—6.