111.

25 Septemh. 1444. Wolter de Dempige en Lumme zijne vrouw stichten de vicarie van O. L. Vroitw en Sinte Kathrijne in de kerk van den H Liudger te Wichmond.

In nomine sancte et individue Trinitatis, Patris et Filii et Spiritus Sancti. Amen.

Noscant Christifideles tam presentes quam futuri.quod nos Wolterus de Dempige i) et Lumma conjuges Trajectensis diocesis, diligenti ac sollerti deliberatione prehabita, pro mundanis celestia et pro | temporalibus eterna desiderantes commutare, ad laudem et honorem omnipotentis Dei ejusque benedicte matris Maria Virginis gloriosissime ac Sancte Katherine virginis, in remedium omnium peccatorum nostrorum ac salutem animarum nostrarum, parentum, progenitorum et benefactorum nostrorum, quamdam perpetuam vicariam in ecclesia [ parochiali Beati Ludgeri confessoris in Wichtmonde Trajectensis diocesis, de voluntate et expresso consensu honorabilis viri Mensonis de Hengelo pro nunc ipsius parochialis ecclesie Beati Ludgeri in Wichtmond rectoris, ereximus, fundavimus et dotavimus ac per presentes erigimus, | fundamus et dotamus ac vicario pro tempore dicte vicarie, nee non pro ejus 2) seu ejus locumtenentis sustentatione et competentia, bona et res ac census et redditus, de et ex

1) In het H. S. stond hier: Dempinge, ook zoo in de oorkonde van 25 Sept. 1445; doch meer andere gelijktijdige stukken hebben Dempige, en dit las ook J. Lindebom in zijne Historia episcopat. Daventr. bl. 233.

2) De lezing van dit woord lijdt eenigen twijfel; het tweede H. S. heeft »eo,” doch er is met het mes aan gekrabd; een oud afschrift uit het laatst der XV eeuw heeft »ejus”.