nostri Augustini, prior Johannes ab Heusden fratresque nostri in Winclesem numerum adimplentes post Missarum solemnia in domo capituli congregati par fsi'cj viam scrutinii unanimiter et concorditer elegerunt in abbatem monasterii religiosarum (sic) 1) nobilium ordinis sancti Augustini in civitate Hardervicena erecti nobileni et religiosuni fratrem nostrum Albertum a Winbergen filium Wilhelmi Judicis Velaviae, virum Deo et hominibus dilectura, naturalibus et spiritualibus donis multifarie insignitum, idcirco humiliter deprecantes reverendissimum et venerabilem dominum Trajectenseni, ut electioneni praedictam approbatione et confirmatione sua dignetur.

Johannes ab Heusden prior.

1391, Augiistus 28.

Bevestiging dezer keuze door Floris van bisschap van Xltrecht.

Viso a me praedicto electionis decreto eoque diligenter examinato omnia et legitime peracta sentio ideoque electionem ratificans, cunique in proclamationibus terminis constitutis nullus venit contradictor, attenta personae electae idoneitate ipsum in abbatem auctoritate mea confirmo, omnem in temporalibus rebus ac persouis monasterii curam sibi committens et animam suam sibi recommeudans, ut moris est praelatis. Dabam in diocese nostra Trajectensi, anno niillesimo trecentesimo nonagesimo primo, ipso sancti Augustini.

Floreutius episcopus Trajectensis a vicar. st. papae Urban?' Sext/ยป

Wat tot die knoeierij aanleiding mag hebben gegeven ? Misschien geeft onderstaand briefje hier eenig licht. Het bevindt zich op een losse papierstrook bij de onderhavige afschriften.

HoochEdelmogende Gestrenge Heer,

Gelik gisteren mondlich verclaert hebbe, so bevijnde oock niet anders als dat het clooster Windesheijm is gelegen bij Swolle ende

1) Hier zou stellig moeten gelezen worden: religioiomm. Het vrouwenklooster van St. Agnes te Harderwijk ging eerst in 1458 tot de Augustijner-orde over. Vgl. Acquoy Het klooster te Windesheim 111. 258.