Dr. G. Visser publiceert blz. 249—269 uit de Universiteitsbibliotheek te Amsterdam een mystiek tractaatje, vermoedelijk door Hendrik Mande in oud-hollandsch opgesteld.

De predikant D. A. Brinkerink publiceert blz. 316—354 een merkwaardige „Vita” van Johannes Brinkerink naar een Hs. der Bourgondische bibliotheek te Brussel.

Oorkondcnbock van Holland en Zcela7td, tot het einde van het Hollandsche Huis. Supplement bewerkt door James de Fremery. (’s Gravenhage Martinus Nijhoff 1901.)

Dit supplement op van den Bergh’s Oorkondcnbock bevat 338 nummers, het oudste van ’t jaar 984, het jongste van 1299, hetzij in extenso hetzij in regest. Daaronder ook verschillende, die op het oude bisdom Utrecht betrekking hebben. Een korte inleiding van prof. dr. P. J. Blok gaat vooraf, wijl de verdienstelijke bewerker-zelf vóór de verschijning van zijn Supplement stierf. Een goed naamregister besluit dit Supplement, dat voortaan onmisbaar heeten mag naast het Oorkondcnbock van v. d. Bergh.

Ovcryssclsch Regt en Geschiedenis, Vereeniging tot beoefening van, Verslagen en Mededeelingen, Deel XXI, (Zwolle, J. Tyl igoo.)

In een studie over „de Heerlijkheid Almelo” blz. i—52 deelt Mr. R. E. Hattink ook een en ander mede over de kapel te Almelo, die 1236 werd gesticht en 1299 tot parochiekerk werd verheven. Met 15 oorkonden als bijlagen.

Scholten, Dr. Rob. Das Cister den cerklost er Grafenthal oder Vallis Comitis zu Asperden im Kreise Kleve. (Kleve, Fr. Bos 1899.) Prijs / 7.50.

Met de hier uitvoerig verhaalde geschiedenis van dit klooster staan ook eenige Utreohtsche bisschoppen en kapittelheeren in verband, zooals nader uit de bijgaande oorkonden (vgl. register) blijkt.

Studiën op godsd., wetensch. en letterk. gebied.']didLrg. XXIII Dl. LVI. (Utrecht, F. W. van de Weijer 1901).

In afl. I blz. I—4B een uitvoerige beschouw'ing van pater W. Wilde over „De Groote Vergadering 1651” waar de Religie