my huedc voer curioeslic i) te onderzueken der lude werke of woerde ende ommer niet te willen achterclappen 3); ende ist dat ic sie hoer, dat ic sie pyne te ontschuldigen ende over ene zijde te slaen.

Oec sal my seer helpen, dat ie dicwijle overlegge mijnre brnder duechden, die ie vermode dat die meestedeel ny doetlike sunde en deden, ende leggen die groetheit mijnre sunden daertegen: soe sal ie vinden, dat ie niet weerdicli en bijn daer onder 5) te wesen noch hem te dienen, mer sij in reverenciën te hebben ende te hapen, dat ic overmides (fol. 239') hoeren gueden werken ende gebede sal comen totten ewigen leven.

Oec soe is my noet, dat ic niy pyne alle tijt die tege(n)woerdicheit Godes voer ogen te hebben ende stedes pynen wat guedes te denken in mijnen herten over mijnen werke, sonderlinge na te volgen dat weerde spyegel dat is dat leven ons Heren Ihesu Christiö), anmarkende sijn oetmoedicheit ende guedertierenheit, verduldicheit ‘), versmaetheit ende armode, ende sonderlinge sine pyne, die hij uyt mynnen

1) curioeslic, curioselike = met zorgvuldigheid, zorgvuldig.

onderzuekeu, ondersoeken = nauwkeurig onderzoeken, nasporen.

’) belasteren.

*) veroutschirldigen, vergoelijken.

') daaronder, d. i. onder hen, ondergeschikt aan hen.

'’) Verg. Moll, Johannes Brugman, dl. I, blz. 2SI: Oec sellen \vy in allen onsen seden ende werken altoes anmerken dat oetmoedighe, heylighe leven ons liefs Heren Ihesu Christi, ende ons daima schicken na al onsen vermoghen; want in sinen leven nioghen wy vijnden een exeniplaer ende een spieghel alre lieyliclieyt.

’') verduldicheit (term der devoten) = geduld.