van (Ie Heiligen »van ons Order« – vernioedelijk geen meesterstukken, want zij kostten samen 250 gld. sierden de wanden.

Summa summarum had hij 1779 gulden uitgegeven voor de verfraaiing van zijn bedehuis. Dankbaar gewaagde hij in zijne brieven van twee geestelijke dochters of klopjes, de gezusters Elysebeth en Ludtgardis van kienden, wier moeder «metterdaet een prekeren moeder is«, al stonden anderen méér als weldoensters bekend. »Ick sal door de hulpe Godts«, schrijft hij in bovengemelden brief van 14 Maart 1664, »met soberlijk huijs te houden, de saké soo stellen, »dat nae mijn doodt, behalve een half jaer loopende »huijshuur, niet eenen penninck schuit off last sal te »vinden sijn.« Deze verzekering was den Prior van Mechelen ongetwijfeld aangenaam, want het Belgische klooster moest in het onderhoud zijner zendelingen voorzien en was voor hunne schulden aansprakelijk. De katholieke gemeente nu van Tiel telde, volgens het missie-verslag van 1670, slechts 300 communicanten, die ternauwernood hunnen herder konden onderhouden. 1)

Pater Verdusan was een man met innemende manieren, die de welwillendheid zoo van geloofsgenooten als van andersdenkenden spoedig gewonnen had. Vandaar genoot hij in dezelfde stad, waar vóór hem de grootste vervolging heerschte en nooit achtereenvolgens in hetzelfde huis bijeenkomst ge-

3) Status Missionis 1670: »Tilae est uuus p. fr. Ignatius Verdusan, aetatis 52 aun. qui fuit jam in Missione 15 annis, est autem ibi solus sine ullo alio sacerdote, habens 300 connnunicantes, verum vix sustentari potest ob paupertatem cathoHcorum ibidem degentium.K