Imsia Orientali, vulgo Ter Ile l) appellatiis, aliique surculi, ut Meerhuysen 2) in eadem Frisia Orientali; Jesse sive a) Essen in territorio Groningensi; Ad

HS. F.G. a) ifulgo.

1) In de Kroniek van Adnard, nitgeg. door Brngmans p. 42 lezen wij van den derden abt van deze abdij, Wigboldus (1216— 1242) liet volgende; »Tste Wigboldus fnndavit monasterium Schole Dei, primam filiam nostram, que alias Yle dicitur, trans Emesam anno creationis sue XIII* (1228). Bij Janauscliek, Originum, p. 231 komt het klooster onder no. 601 der mannenkloosters van de Cisterciënserorde onder den naam van Schola-Dei, Ililo, Schola-Dei in Yle enz. voor. Janauschek schrijft aldaar: »Schola-Dei, inter latissimas silvas Frisiae-orientalis in diocesi Bremensi sitae horamque ab Auricano oppido distantis, primordia a nonnullis a quodam coenobio in Pyl fnndato ducuntur, alii autem Clari-Cainpi initium ad illum locum refemnt. Verum ex »Vitis abbatum Adwerdensinm* edoceniur, ,Scholam-Dei non prins quam »anno creationis XIII Wigboldi, Adwertensis abbatis* conditam esse, electi post Albertum, qui secundam illud chronicon die S. Catharinae 1216, ex correctione autem Uitterdijkii

a. 1215 vita ces'it; unde cocnobii origineni anno 1228 tribuendam esse patet (Wiarda, Perizouius, Arends, Klopp) a qua opinione neqne Matthaeus neque Fhmnius dissentiunt, illud anno quidem 1227 exstrui coeptum sed a. 1228 confirmatum sive dedicatum esse asseverantes, quibuscum etiam Suurius facit.»

2) Het klooster Meerhuijzen of Meerhausen lag bij het dorp Sandhorst in de nabijheid van Aurik. Het stichtingsjaar is met zekerheid niet aan te geven, maar vermoedelijk valt dit in dezelfde jaren als de stichting van de abdij Ihlo. Ten minste werd de stichting van de abdij Ihlo en die van het klooster Meerhuijzen in het jaar 1228 door den bisschop Gerhardus van Bremen goedgekeurd. Vergl. over dit klooster: Suur H., Geschkhte der ehema-Ligcn Klöster in der Provinz Ostfriesland, (Emden 1838). p. 460.

De abdij Yesse of Essen, ten zuiden van de stad Groningen gelegen, is gesticht door den tweeden abt van Aduard, Albertus, in het jaar 1215. Vergl. Krojziek vau uitgg. door Brugnians p. Reitsma J., De abdij Essen, in den Groningschen Volksalmanak voor 1890, p. 72 vlg.