bus 1) cingere et munire, ob de votum obsequiuin, quod praedicto espiscopo semper exhibuit. Notandum est, Heet ecclesiis ipsis assignata sint certae possessiones pro sacellanis et sacerdotibns earundem, nihilominus tamen majorem partem redituum 2) ecclesiarum istarum sibi semper reservarit, et ad huc servat monasterium Floridi-Campi. Wichardus hic electus est abbas Floridi-Campi et confirmatus anno MCC «), obiit autem anno MCCXXI b) et sepultus est VI c) Idus Octobris.

Cap. X. WIARDUS, ABBAS 111.

Hic -i) fuit vir facundus et doctus, super omnia providus et lionestus. Iste bonus pater intronisatus est anno Domini MCCXXI d) et abtinuit cum

lIS. B'.G. a) 1200. b) 1221. c) 6. d) 1221.

1) Omstreeks het jaar 1203 schonken de inwoners van Mantguni, die den last der zeedijken niet konden dragen, aan Oldeklooster vele landerijen. De abt stichtte aldaar een uithof, opdat de conversen des te beter en gemakkelijker de zeedijken konden aanleggcn. Deze werden dan ook zoo sterk gebouwd, dat ze iederen aanval der woeste zee konden trotseeren. Met behulp der inwoners bouwde abt Wiciiardus in het jaar 1203 te Mantguni eene kerk, die vernioedelijk bij de abdij gëincorporeerd werd. Vergl. hierover: Occo Scharl. p. 107 en Winseinius p. 148b.

-) Over de inkomsten der kerken te Scharnegoutum en te Jorwerd in het jaar 1543 vergl. Beneficiaalbock p. 379 v. en 409 v.

S) 10 October.

“1) Wiardns moet die abt van Oldeklooster geweest zijn, van wien de besluiten van het generale kapittel van het jaar 1222 het volgende melden: »Abbas de Florido-Campo, qui in cap. gen. publice confessus est, quod niultos monachos et conversos sub conditione ad conversionem recepit, quod est species simoniae, deponitur in instanti.» Winter, Die Cisterciënzer, 111, p. 216. Opmerkelijk is, dat de kroniekschrijver van deze afzetting niets vermeldt. Blijkbaar is dit besluit niet ten uitvoer gebracht of Wiardus ten hoogste maar tijdelijk in zijne functie geschorst geweest, hij toch regeerde van af 1221—11 Aug. 1231,