de kerken in het bisdom Utrecht geheven werden, worden de namen der parochies genoemd, welke op het einde der 13de eeuw in deze streken gelegen waren: Sloten, Diemen, Mi(y)drecht, Abcoude (Apecoude) enOuderkerci).

Het grondgebied, waarover alzoo de kerspelkerk Ouderkerk hare rechtsmacht uitstrekte, „de vang”, waarbinnen haar geestelijk bestuur besloten werd, was, gelijk gewoonlijk, zeer uitgebreid ®). Daartoe behoorde behalve het tegenwoordige Ouder-Amstel, het zeer uitgestrekte Nieuwer-Amstel, waarin in de 14de eeuw met name drie dorpen of gehuchten: Roemerdorp, Middendorp en Smedeman gelegen waren ®).. Van het thans eveneens op het grondgebied van Nieuwer-Amstel gelegen Buitenveldert en van Amsterdam destijds „een moerassig buitenveld aan den guren Ykant tusschen poelen en —waren de namen nog niet gekend.

Toen door de vermeerdering der bevolking de parochie te groot werd; aan de geestelijke behoeften der geloovigen niet kon voldaan worden, ging men er toe over te Nieuwer-Amstel eene kapel te stichten, waarin op Zon- en feestdagen de Mis werd gelezen en waaraan misschien het recht van doopen, maar, in gewone omstandigheden, zeker niet het recht van begraven verbonden was. Eene zoodanige kapel werd genoemd „capella quarta” of „ecclesia appendix”, welke later van de moederkerk „ecclesia decimalis seu matrix” afgescheiden en tot „ecclesia Integra” of volledige parochie-kerk verheven werd.

Zoo ten minste moet met de kapel te Nieuwer-Amstel geschied zijn.

l) yoosting, y. G. C. en Muller, S. Hzn.\ 1. c., blz. 5 31.

2) Publications de la Société historique et archéologujue dans Ie Limbourg : Maastricht, Leiter—Nypels, 19li, blz. 162, noot 2.

3) Rek. der Graf.-. 1. c., blz. 4,6, 266, 289, 309, 316, 379.

4) Gouw, yan ter: 1. c., dl. I, blz. 37.