waarom moest Langowan, de hoofdgemeente, bij de buitengemeenten ten achter staan? Wel werd in deze vergadering herinnerd, dat er slechts weinig geld in kas was, en er voor zulk een bouw heel veel geld gevorderd werd. Het algemeene gevoelen der vergadering was echter, wanneer wij maar gezamenlijk aan het werk togen, dan zouden ook het vereischte geld en da noodige materialen er wel komen. En zij zijn er gekomen. Wel drukt er nu nog een schuld van p.m-, ƒ 700 op de gemeente, dat is in vergelijking van het groote gebouw eene kleine som, terwijl de gemeente beloofde dit zelf te zullen aanzuiveren.

De kerk te Langowan werd na 5| jaar voltooid. Het heeft voorwaar veel moeite en strijd gekost. Het waren voor mij geen gemakkelijke jaren, aangezien bij onze Minahassers maar al te vaak een werk met groote geestdrift wordt aangevangen, maar op den langen duur schijnt te vervelen. Er is bij ons volk gebrek aan volharding. Daartoe moet de gemeente steeds worden opgewekt. Zonder den Europeeschen zendeling kwam er stellig geen enkel groot werk in onze gemeenten tot stand. De Minahasser voltooid niet. Zoo ziet men ook zelden een huis hier geheel afgewerkt. Als het gedekt is en de omwanding volbracht, dan wordt het betrokken, en dan blijft het vaak jaren zoo onafgewerkt staan. Maar Langowan's kerk werd afgewerkt. Daar staat ze thans op een groot plein, midden in de negery. Vlle hoofdwegen loopen op dit plein uit. Ieder vreemdeling, die Langowan bezoekt, moet haar zien. En zij mag gezien worden. Eene photografische afbeelding zend ik hierbij aan het Genootschap. Vóór eenige weken kwam hier ter plaatse een photograaf, en daarom heb ik van de gelegenheid gebruik gemaakt. Ik vertrouw, dat Heeren Bestuurders belangstellen in dit ons werk, en