behoevend door zijne blindheid, en die weduwe leefde op zich zelve, afhankelijk van anderen - te samen wonende was de een den ander tot steun en gezelschap. Geheel gelijksoortige huwelijken kwamen ons meermalen voor; even als voorbeelden van huwelijken van vrouwen op meer of minder gevorderden leeftijd met jonge mannen of jongelingen.

Tegenover deze huwelijken op rijperen, ja zelfs hoogen leeftijd, staan die op den gewonen jeugdigen leeftijd van jongelingen tusschen de 17 & 18 en 22 & 24 jaar met meisjes van omstreeks 12, 13 è, 14 jaar, huwelijken, die voornamelijk door de wederzijdsche ouders tot stand gebracht worden. De zoon wordt in zulk een huwelijk wel degelijk gekend en geraadpleegd, en gevraagd of hij in dit of dat meisje ook zin heeft; ook wordt hij wel overreed, waar het hem tamelijk onverschillig mocht zijn; en ook heeft hij van te voren wel te kennen gegeven wie hij tot vrouw zou willen hebben, in welk geval de ouders de zaak dan verder voor hem in orde brengen; want vrijerijen in het geheim komen natuurlijk genoeg voor, al kent men ook niet een publiek engagement als onder Europeanen bestaat. Waar nu de ouders of voogden er bepaald op gesteld zijn, dat een jongeling dit of dat meisje tot vrouw zal krijgen, zal het ook in den regel zoo geschieden; maar dan na heel wat samenspreken, als de jongen soms eene andere keus mocht gedaan hebben, of hij geen zin in dat meisje mocht hebben. Ons zijn gevallen voorgekomen, dat de tegenstand van een' jongen zulk een voornemen van zijne ouders verijdelde; ook dat hij, overreed, ten slotte toegaf, doch dan wel om al spoedig na de voltrekking des huwelijks het te verbreken; en ook wel, dat zulk een opgedrongen huwelijk schijnbaar verder goed ging.

Met een meisje gaat het nu niet op geheel dezelfde