blijven, bleken vruchteloos. Op brutalen en bitsen toon gaf zij te kennen bij hem aan huis niet te willen blijven; wilde hij meegaan dan was 't goed; maar anders ging zij alleen weer naar hare moeder. En zoo geschiedde 't ook! Deze toestand duurde een paar maanden voort, toen er onderhandelingen aangeknoopt werden, met het doel het huwelijk te verbreken, die het gevolg hadden, dat de jonge man zijne vrouw volgde, zoodat zij sedert weer te samen leven. Hoe het nu verder zal gaan, zal de tijd leeren. Er voor instaan, dat het nu verder goed zal gaan, kan niemand. Doch als men nu let op het huwelijk van personen, als die wij zoo even bespraken, waarvan het begin der geschiedenis zoo veel goeds beloofde, en waar alle grond bestond voor de verwachting, dat men standvastig zou zijn, wat moet men dan wel van andere huwelijken verwachten, die op zooveel losser voet gesloten worden? Inderdaad! het wordt er maar op gewaagd! En dikwijls gaat het verder goed, maar dikwijls ook niet. Niet altijd gaat het, zooals in zeker gezin voorkwam, dat eene moeder een' jongeling, die veel bij haar aan huis verkeerde, tot man voor hare dochter begeerde, en dus hare dochter beduidde, dat zij met hem, als waren zij man en vrouw, zou verkeeren, waarvan het gevolg was dat zij eindelijk wel moesten trouwen. Het is daar tot een huwelijk gekomen, nu reeds met vier kinderen gezegend, waarvan ons nooit het een af ander ter ooren kwam, dat tot eene ongunstige voorstelling van dit gezin zou kunnen leiden.

Met zonderlinge haast kan soms een huwelijk gesloten worden, hetzij omdat de schoonouders de diensten van hun' schoonzoon verlangden, hetzij om bijgeloovige redenen, hetzij om zich te verzekeren van den aanstaanden schoonzoon. Daartoe moet dan ook wel eens het zoogenaamde <mgqisn iS iM/fi dienen; d. i. als het huwelijk in de Soerambi