wereld is zoo uiterst gemakkelijk. Vooral als zij wat geleerd hebben, vinden zij dadelijk emplooi, zelfs op de Europeesche landbouw-ondernemingen. Later komen zulke jongens nog wel eens terecht. Niet geheel verloren is dan hetgeen aan hen gedaan werd, al bereidden zij den zendeling ook de meest ontmoedigende en treurige ervaringen

Toch ben ik nog geheel en al ijver voor mijne kweekelingenschool. Voor eene eigenlijke kweekschool is alleen Mödjó-warnö nog rijp. Hier moeten knapen worden aangenomen, vooral uit de pas toegetredenen, dan wel uit de mohammedanen, die als echte santri's, hier vooral godsdienstige indrukken moeten opdoen, en door hun zijn wederkeerig invloed hebben op hunne omgeving. De santri's worden vooral bij huiselijke feesten genoodigd. Daar zijn zij het wijdende bestanddeel. In manieren en kleeding strekken zij ten voorbeelde ook voor andere jongelui.

Zij kostten dit jaar ƒ 1260. ƒ 300 deed het ,/Bataviaasch Bijbel- en Zendelinggenootschap" hiervan te goed. Over 1885 hielp Mr. o. j. h. graaf van limburg stirum c. s. met f 225. Het » Vredefonds" liet mij toen voor het doel f 161.

De school op Këndal-pajak, voorloopig in de nieuwe pandoppe gehouden, telde dooreen 30 leerlingen. Rasidin was hun zeer ijverige goeroe. Zijn traktement bedraagt f 15 p. md.

De Amerikaausche banken hier, zoo wel als op de kweekschool, danken wij aan het //Vredefonds".

Er werden hier wederom meer dan 200 zieken geholpen. De helpers-evangelisten namen op hunne tochten, en de voorgangers naar hunne gemeenten geregeld de meest gebruikte geneesmiddelen mede. De medicijn door