er in het algemeen weinig bezwaar tegen, om christen te worden. Zijn zij echter eenmaal mohammedaan geworden, dan is er op hunne bekeering niet meer te rekenen. Ydór 25 jaren had men de Kei-eilanders nog zeer gemakkelijk voor het Christendom kunnen winnen. Men deed het niet. Nu ziju ze in de laatste 25 jaren een prooi geworden van de geestdoodende leer van Mohammed. Op de Aroe-eilanden en op Loeang hebben in het laatste jaar mohamtnedaansche handelaars uit Makassar de eerste proselieten gemaakt, en op Ronia, Kisser en Letti zijn sinds het jaar 1875 huwelijken tusschen mohammedanen en christenen geen zeldzaamheid meer. Nu is het nog tijd, om op de Zuidwester- en Zuidooster-eilanden het Christendom te brengen. In een paar jaren is het misschien reeds te laat."

Vergeef mij die geschiedkundige uitweiding met toegevoegde aanhalingen. Men mag en moet het wèl weten, dat Nederland ook in dit deel van den Indischen Archipel groote en hoog ernstige plichten heeft te vervullen.

Behalve twee predikanten in de stad Ambon vind ik op de lijst der van regeeringswege aangestelde hulppredikers: b . c. KÖRïiFELDT te Hoetoemoeri op Amboina, belast met de opleiding van Inlandsche hulppredikers voor Amboina en omgelegen eilanden: h. step te Waaij, k. wiqqelendam, te Allang, beiden op Amboina, e. f. ploos van amstel op Noessa-Laut en c. ch. j. schröder op Saparoea, beide eilanden, oostelijk van Amboina, J. kelling op Ceram, standplaats Amaheij, s. huising op Haroeko; de drie eersten opgeleid door de Utrechtsche, de twee volgenden door de Nederlandsche Zendingsvereeniging, de laatste door de Christelijk gereformeerde.

Zooveel mij bescheiden ter hand waren, zijn van de 110,000 bewoners van Amboina de helft tot de christelijke