schap aan Christus wordt ook iu de Minahassasche christenen bevestigd: het Lam, dat geslacht is, maakt ons koningen en priesters. Het Nieuwe Testament vooral wordt door betrekkelijk velen gelezen, al ontbreekt het Oude Testament in verscheidene woningen niet. De Maleische Almanak wordt steeds ruimer verspreid, d.i. door steeds meerderen begeerd, en doet onberekenbaren dienst bij de huiselijke godsdienstoefening. De nieuwe Gezangbundel werd met ingenomenheid begroet, en menigeen schafte zich dien met blijmoedigheid aan. Wat een zegen er rust op den godsdienst in het huisgezin, behoeven wij waarlijk niet breedvoerig uiteen te zetten, die is openbaar. Echtgenooten onderling, ouders en kinderen, broeders en zusters uit hetzelfde hui9, worden daardoor steeds inniger saamverbonden. Wat uit den booze is, en zoo vaak het huiselijk leven iu velerlei opzicht schade doet, vlucht voor den geest van Christus. Waar Gods heilige Naam in oprechtheid wordt aangeroepen, verdwijnt de zelfzucht, verliezen driften en begeerlijkheden hunne kracht, vindt de liefde plaats; allen worden één door den ééne.

In dagen van blijdschap en in tijden van rouwe, in de stemmen van feestvierenden en van rouwdragenden, bij voorspoed en beproeving, en alle levensomstandigheden doet de christelijke zin zich kennen. Wat is het aanschijn der dingen veranderd ! Maar ook, wat verscheidenheid nog iu dezelfde gemeenten, al naarmate men hartelijker gelooft en daarom door den Heiligen Geest gedreven wordt, meer beslist brak met gebruiken en gewoonten, die niet naar God zijn, of wel slechts met een half hart, of ook geheel geen hart, deel heeft aan het christenzijn, en daarom ook wel, ter verzorging van het vleesch en de begeerlijkheden, blijft hangen aan wat uit het Heidendom rest. Zoowel het huis der vreugde