het nog niet veel beter was, maar dat én hij én zijn vader alle middelen in 't werk stelden om het hart van zijn broer gunstig te stemmen voor zijne vrouw.

Ook dit huwelijk is weer een van de velen, die van dien aard op Savoe gesloten worden. Het meisje kende den jongen niet; zij had een ander lief en van hem reeds eene liefdesverklaring ontvangen; dit mocht evenwel geen voortgang hebben, omdat de jongeling arm was, m.a.w. de benoodigde of gezette koopsom niet vermocht aan te brengen. Welke koopjes inen elkaar met zulk koopen en verkoopen al niet levert, bewijst een huwelijk vóór eenigen tijd op Soemba (1) onder de Soembaneesche vorsten onderling voorbereid en voltrokken. De zoon van den Radja van A. zou bepaald met de dochter van den Radja van B. in 't huwelijk worden verbonden. Want het huwelijk van dezen prins kon wel (stand en vermogen in aanmerking genomen) niet langs een' anderen weg worden voltrokken; hij zou en moest de dochter van B. hebben. Aan alle verplichtingen was reeds voldaan. Nu zou de bruid worden afgehaald, of beter gezegd, nu moest de bruid door daartoe bijzonder afgevaardigde personen worden afgevochten (natuurlijk van hare familiegenooten) en dat ging in lang zoo gemakkelijk niet. Wat

(1) Op Soemba is 't met deze aangelegenheid nog treuriger gesteld dan op Savoe. Hoevele dochters van vorsten blijven lang of geheel buiten 't huwelijk, omdat geen gepaste koop kan worden gesloten. En wee den jongeling uit lageren stand, die met zulk een meisje in verboden betrekking komt; het kost hem het leven, en wee ook den jongeling, die zulk een meisje weigert hare lusten te bevredigen; zij dreigt hem met den dood. En hoe vele gelegenheden worden door de jonge dochters gezocht om jongelingen te ontmoeten. Nog pas zijn 10 jongelingen in de kracht van hun leven omgebracht, omdat zij, om aan een anders wissen dood te ontkomen, aan eene koningsdochter voldoening hadden moeten geven. Trouwens het leven van iederen Soembanees hangt toch aan een zijden draad* In dood en duisternis verzonken, arm land!!