en zoowel voor de wetenschap als in het belang van zijn werk tot zoodanige degelijke kennis dier taal korae, dat hij daarvan een nuttig en vruchtbaar gebruik kan maken. Voor zoover de onderwijzers van Rote afkomstig zijn, maken zij van hunne kennis wel gebruik om de kinderen toe te spreken.

De onderwijzer van Baa is van hier afkomstig en ontving zijne opleiding op de kweekschool te Ambon. Hij is een der meest ontwikkelden van zijne ambtgenooten, waarvan nog onderscheidenen dezelfde opleiding genoten hebben, maar veel minder van het geleerde hebben onderhouden. Deze onderwijzer heeft door zijne vlugge bevatting zelfs iets aantrekkelijks, en hij doet

zich ook aangenaam voor Wat mag dan wel

de reden zijn, dat zijne school niet hetzelfde cachet draagt?

Die redenen zijn drieërlei :

1°. Hij is te veel gevierd. - Daar kunnen weinigen tegen.

2°. Door verwikkelingen in het maatschappelijke leven: hier niet wegens gebrek, maar eerder van te veel bezit, dat nadeelig werkt op zijne moraliteit en zijne zinnen in beslag neemt; en

3°. Door gebrek aan toezicht en leiding; in tien a twaalf jaren kon de inspectie daar slechts driemaal plaats vinden!

Het is nu eenmaal een feit, dat de inlander niet op zichzelven kan staan, maar voortdurend leiding behoeft, en geen eigen initiatief heeft. En nu moge het onze toeleg zijn, en moeten blijven, om hem daartoe op te leiden, eerst bij volgende geslachten, als het niveau van de geheele inlandsche maatschappij hooger zal liggen, zal men daartoe kunnen geraken.

Ten aanzien van het rekenen had onze onderwijzer wel enkele goede grepen gedaan, die hem van de kweek-