's Avonds werd muziek gemaakt op de koliutang - koperen muziekinstrumenten, bekkens met verschillende toonen, waarop geslagen wordt, en op de maat inlandsche dansen werden uitgevoerd, eerst door twee mannen, wat weinig bekoorlijks had, en toen door de drie vrouwen van den Radja, die het bevalliger deden. De Radja is gedoopt. Het blijkt wel, dat dit nog weinig invloed heeft gehad op de vorming van een geregeld huisgezin. Ten opzichte van een eerbaar huwelijksleven heeft het Christendom hier nog weinig uitgewerkt.

Den volgenden dag gingen wij naar Bokai en Dioe, zijnde 10 paal of 15 K.M. afstands ver. De weg was zeer geaccidenteerd met scherpe puntige steenen; meest onder Dioe, dat veel grond, maar weinig bevolking heeft: zijnde 10 kampongs met 200 weerbare mannen. Bokai heeft ook 10 kampongs, en slechts 60 weerbare mannen.

De school te Bokai was min, maar kan onder goed bestuur en leiding wellicht beter worden. Die van Dioe had de uiterste grens van ellende bereikt.

Wij worden aan den ingang van de ruime, holle, vervallen loods verwelkomd door een caricatuur. Ik had moeite aan de plechtigheid van het oogenblik recht te doen wedervaren, vooral toen de gezaghebber mij stond aan te staren om den indruk van des onderwijzers persoonlijkheid bij mij waar te nemen. Verbeeldt u een schraal, mager manneke van minder dan 4 voet hoog, gedekt met een vijfkops hoed, van roetachtige kleur, dien hij afnam om ons te groeten; omhangen met een dito-kleurigen rok met breede panden, die hem bijna lot de enkels reikten, terwijl de kraag ter helfte zijn achterhoofd bedekte, en maar even de ooren vrijliet; verder een vest van onbeschrijfelijke stof en kleur, waarschijnlijk vroeger bruine zijde geweest, en och ja!