hem Paulus Asiël, den tweeden onderwijzer der school te Swaroe, Ebënnöjó, daartoe ook door de gemeente gekozen en door mij opzettelijk voorbereid, als hulpvoorganger toe te voegen. Ook dit wordt in de ,/droefheid en vreugd der gemeente" als eene oorzaak van groote vreugde genoemd. Eveneens verzocht da ouderling Paulus van Swaroe wegens ouderdom zijn ontslag. Met algemeene stemmen, zonder ééne uitzondering, werd Soeleman Pak Poer in zijne plaats gekozen. Eindelijk hield Pak Poerwö op, voorganger en evangelist in 't Tënggër-gebergte te zijn. Vooral omdat hij vreesde, zijn gezin wegens gezondheidstoestand daar over te brengen, bleek hij de rechte man op de rechte plaats niet te zijn, d.w.z. nam hij de belangen van al de deelen des werks niet altijd even trouw waar. Bovendien verzocht de vader van den heer Ottolander in Tënggër een' man, juist als Pak Poerwó is, geschikt voor het toezicht op 't koffieland, door Z.Ed. beheerd, en die tegelijk door voorbeeld en gesprek, goeden invloed op de inlandsche bevolkiug zou kunnen oefenen. Gaarne wilde Pak Poerwö die betrekking vervullen, en hij vertrok daarom in het einde van November met vrouw en kinderen naar de koffie-onderneming Kajoemas in de Residentie Bezoeki. Joas van Pëniwen stelde ik in zijne plaats. Ongetwijfeld is Pëniwen daardoor eenigszins ontbloot; doch ik hoop later ook daarin te kunnen voorzien. Tot nog toe beantwoordt Joas aan de hoop, die ik van hem had, en werden ook van en over Pak Poerwö gunstige berichten ontvangen.

Dat ook kracht en kennis en zelfs veel kracht en kennis aan dit hulppersoneel besteed moeten worden, spreekt van zelf. De zendeling vormt het middelpunt. Van hem moet »zout" en fflicht" uitgaan, die dit hulppersoneel weder aan anderen mededeele en over anderen doe stralen.