ook over vrouwen en dochters des volks: gaat dit te ver, of wordt de knevelarij ondragelijk, dan begint het volk te mopperen, en daaruit groeit dan licht eene aanklacht bij den gezaghebber, die de klachten onderzoekt, eu handelt naar bevind van zaken. Dat koningschap is niet zeer zeker: soms is de bevolking wel wat spoedig geneigd om klachten in te dienen.

Eene goede wijze om de radja's tot ijverige plichtsbetrachting te prikkelen, is het toekennen van eereteekenen voor bewezen diensten. Voor zoover roij bekend, werd de gouden medaille uitgereikt aan de radja's van Dengka en Oënale, en de zilveren medaille aan den Fettor van Dengka.

De vrouwen zijn van alle bestuur uitgesloten.

De herkomst der bevolking ligt natuurlijk in het duister. De legende laat de eerste bewoners van Rote komen van Ceram; ook wel gedeeltelijk van Ternate en Tidore. Van die Cerammers worden genoemd Oke Maïe eu zijn zoon Henda Oke; verder: Lai Loh, Lasi Loh, Koele Loh, met hunne vrouwen en kinderen.

Van Ceram (Sela Soela) ondernamen zij de reis naar Atapoepoe (Sina do Koli) op Timor, en van daar zeilden zij naar Timor Koepang (Timor do Sepe). Van daar staken zij over naar Rote, dat toen nog onbewoond was, en kwamen eerst aan de Zuidkust van het eiland in eene baai, die Krokodillen en Haaienbaai (Joe Ende de For Nafoe) genoemd wordt. Zij vestigden zich daar het eerst te Okelisoe do Balanggau op het grondgebied van het tegenwoordige landschap Loleh. Een versteende praauw en anker (Batoe ofan do Naka batoe) zijn nog daar tot bewijs.

De plaats Okelisoe do Balanggau werd later Henda