nomen. Sedert men echter, tegen de karige betaling van / 2,50 de pikol, verlangt dat de Kesambi over zee te Oëba op Timor geleverd wordt, wil de bevolking daarvoor geen moeite doen.

Men kan soms ook matjes koopen van het pandanblad. Zoo'n matje wordt verkocht voor f 0,25, maar men heeft daarvoor liever de waarde van 10 ^ 15 ets. in pinang. Bij bestelling maken zij ook matten, maar dan eischen zij vooruitbetaling, - wat gewaagd is, omdat men dan soms zeer lang moet wachten en gedurig aandringen op levering. - Van het touwerk is ook zelden voorraad aanwezig. Uit een en ander blijkt, dat al die werkzaamheden slechts sporadisch - te hooi en te gras - verricht worden, zonder regel.

Dat zijn nog primitieve toestanden, die niet op eenmaal, maar toch gaandeweg kunnen verbeterd worden.

Op Rote bestaat grondeigendom, en wel privaat bezit van aanplantingen vau kalapa en andere vruchtboomen, als kapas, pinang. De weiden en bosschen zijn communaal bezit.

De invoer bestaat in: lijnwaden, vooral keper en chitsen; ijzer- en koperwerk, geweren, kruit, gongs, kralen, pinang en arak.

Vreemd, het volk is zeer verzot op de pinang (areca catechu), maar men vindt slechts weinig pinangbooinen aangeplant; van daar dat door middel (ruil) van pinang en boslemrcermessen de meeste ruilhandel wordt gedreven, en die artikelen ook kunnen dienen als betaalmiddel voor werkzaamheden aan huis of erf. Geldcirculatie is er nog weinig: de schoolkinderen wisten beter de waarde in guldens van den rijksdaalder, dan in centen van mindere muntspeciën,