willen stellen (gelach). Mijn doel was de leden te doen gevoelen, dat wijl met de aanschaffing van die pajoeng's op een geheel verkeerden weg zouden geraken. Was nu de uitgaaf reeds groot voor een gemeente als Madjawarna, hoe zoii liet moeten worden, als eenmaal dei gemeente duizenden zielen ging tellen. Had men nu wellicht reeds moeite, om niemand voor het hoofd te stooten, wanneer het aantal bruidsparen grooter was, dan het aantal beschikbare pajoeng's, dan zouden deze moeielijkheden zich vertiendubbelen. Van de aanschaffing uit de armenkas mocht natuurlijk nooit sprake zijn! Bovendien twee gemeenten vroegen, om geldige redenen, uitstel, mochten wij nu die gemeenten beschaamd maken ? Ware het niet beter de zaak maar liever te laten rusten? Dit werkte als olie op de baren. Men besloot de pajoengkwestie maar te laten rusten!

Het was wel opmerkelijk, ook nu weer, die twee stroomingen duidelijk te voorschijn te zien treden : De ouderen, nog doortrokken van den ouden communistischen geest, alles verwachtende van de gemeenschap, de jongeren daarentegen, meer op eigen kracht en initiatief steunende.

In den loop van de maand Mei ontvingen wij de eerste oplage van onze „lajang pranata." Daarvan zijn reeds verkocht 233 exemplaren a f 0,30. Het is thans nog niet de tij'd, om te spreken over de werking van dit geschrift in de gemeenten. Ter gelegener tijd, wanneer eerst meerdere gegevens mij ten dienste staan, hoop ik daarop terug te komen. Maar het heeft mij verblijd, dat verscheidene broeders zendelingen, — ook buiten ons Genootschap, — zich het boekje hebben aangeschaft. Yan klakkeloos overnemen kan geen sprake zijn, ook omdat het te zeer voor plaatselijke behoeften is saamgesteld; maar allicht vinden zij er iets in, dat ook in hun ressort toegepast kan worden.