Na al deze verminderingen en aanvullingen van eenige open plaatsen in de eerste maanden bestaat liet aantal kweekelingen op het eind van het verslagjaar uit 10 leerlingen voor de hoogste en 9 voor de laagste klasse.

Het aantal onderwijWakken moest worden vermeerderd met vormleer, waartoe wij genoodzaakt waren door de eischen der nieuwe subsidie-bepalingen. De lessen konden geregeld worden gegeven, daar het onderwijzend personeel gelukkig voor ziekte gespaard bleef.

In Mei van dit jaar was er gelegenheid, de leerlingen door aanschouwing bekend te maken met producten van Inlandsche nijverheid en de wijze van werken bij verschillende beroepen en bedrijven. Er werd te Soerabaia een tentoonstelling van die zaken gehouden, waarvoor uit onderscheidene deelen van den Archipel de werklieden waren overgekomen om de wijze van vervaardiging te demonstrceren. Het hooge belang van een bezoek aan een dergelijke tentoonstelling voor a.s. onderwijzers behoeft hier wel niet te worden aangetoond. Er was veel te zien en te leeren en een verblijf van enkele uren heeft het opnemen van 't onderwijs van verscheidene dagen zeer vergemakkelijkt en meer vruchtbaar doen zijn. Wat anders met vele woorden en hulpmiddelen moet worden verklaard, was nu in enkele oogenblikken op een zeer onderhoudende wijze duidelijk geworden. Natuurlijk ging de noodige voorbereiding vooraf en volgde een ,,nabetrachting" over het geziene. Voor a.s. onderwijzers is verder de paedagogische waarde van soortgelijke methoden niet gering te achten. Ik hoop dan ook zeer een volgend jaar met de leerlingen weer van een dergelijke gelegenheid te kunnen profiteeren.

Wat het onderwijs op de Lagere School betreft, kan ik volstaan met verwijzing naar een in den loop van dit