als de ziel van je vader hier was dan zou die je wel leeren dat je niet zoo slaan mocht! Dat was een groote beleediging, wijl het oproepen van iemands ziel zeer schrikwekkende gevolgen kan hebben, naar zij gelooven! Hij moest dan ook erkennen, dat hij daarin verkeerd gehandeld had, maar zeide hij, zij had veel grooter schuld, omdat zij zoo onbehoorlijk het kind geslagen had. Zij beloofde daarop —zij het dan ook na lang bedenken— voortaan alleen op het daarvoor meestgeschikte lichaamsdeel een matige kastijding toe te dienen, waarop de verzoening plaats had. Zijn zulke oplossingen verblijdend, menigmaal gebeurt het echter ook, dat om de een of andere - in ons oog - onbeduidende reden een van beide partijen halsstarrig blijft weigeren den ander te vergeven, en dan moet men ten slotte toch tot echtscheiding adviseeren. Dezer dagen weigerde echter de Landraads-voorzitter een echtscheiding uit te spreken wegens oneenigheid, en kreeg de man een ernstige vermaning zich weer met zijn vrouw te verzoenen.

Ook dit jaar kwamen een paar zeer onverkwikkelijke aanklachten bij mij in tegen eenige Inlandsche leeraars. Ze bleken bij nauwkeurig onderzoek wel niet gegrond te zijn, maar gaven toch blijk van een afkeerige gezindheid bij een deel hunner gemeenteleden.

Met groote zorg vervult mij het optreden van een ijdel, jong Inlandsch leeraar, die geproefd heeft van den boom der negatieve Bijbelkritiek, en nu, zonder vastigheid in zichzelf, alles onzeker of ongeloofwaardig stelt. Hij acht dat een hoog standpunt, omdat het eigen verstand daarbij hoogste scheidsrechter is. Naar raadgevingen, vermaningen luistert hij niet; hij gelooft alleen wat hij begrijpt, en ... . wat begrijpt zoo'n jong heethoofd?! De gevolgen zijn in zijn gemeente helaas al zeer merk-