Nadat in opdracht van den Voorzitter de in het archief van dezen zendingspost in bewaring zijnde „koopbrieven" van woonerven en tuinen, door de Soendaneesche ambtenaren waren onderzocht en accoord bevonden, gelastte de Voorzitter, dat in de desa-leggers zouden worden doorgestreept alle persoonsnamen en daarvoor in de plaats vermeld zou worden als bezitster: „De Pakoempoelan „Oerang Christen di Tjiderès" (Soendaneesche Christen-gemeente te Tjiderès).

Hiermede waren uit die authentieke boeken („desa-legger"), tevens verdwenen de namen onzer vier ,stroopoppen", op het vernemen waarvan een glunder lachje verscheen op het gelaat onzer vier kerkeraadsleden. Onnoodig te verzekeren, dat in den eerstvolgenden openbaren eeredienst der gemeente lof en dank werd gebracht aan den Heer der Gemeente, Die geduld en volharding verleende ter verkrijging van een recht voor Zijne Gemeente, zooals dat door iedere Mohammedaansche Gemeente op Java wordt genoten.

Ook de Voorzitter van onzen Landraad acht deze oplossing wel betrouwbaar, doch raadde mij aan de kwestie toch nog eens voor te brengen bij onzen toen pas opgetreden Resident van Cheribon, die weleer, als Hoofdambtenaar voor agrarische zaken gedurende vele jaren ongetwijfeld de meest betrouwbare inlichting in deze kan verstrekken.

Wederom werd eene beknopte beschrijving gegeven van het ontstaan dezer Soendaneesche Christen-Gemeente en hare ontwikkeling temidden dezer talrijke Mohammedaansche bevolking.

Dit bleek vooral ditmaal een gewaardeerd werk te zijn geweest, want in een waardeerend schrijven verzekerde onze nieuwe Resident zoo spoedig mogelijk een eerste bezoek aan onzen zendingspost te willen brengen om de kwestie dan nader te bespreken. Dato 8 Juni vereerde Resident, met Mevrouw J. van der Marei, ons met dat eerste bezoek, en al aanstonds bleek dat de Resident als gewezen Hoofdambtenaar voor agrarische zaken niet alleen volkomen bekend is met den ganschen inhoud van onze agrarische pandora-vaas, maar ook volkomen bekend was met de geschiedenis van het grondbezit onzer gemeente.