omdat het onderwijzersambt hen niet aantrok, een overleed, en twee moesten worden verwijderd om wangedrag.

Toen in 1917 de Inspecteur van het Inlandsch Onderwijs de school bezocht, deed hij mij onder meer de vraag, of er onder de jongelui nooit eens neiging tot verzet of staking was opgemerkt, zooals op andere kweekscholen wel eens is voorgekomen. Ik kon toen zeggen, dat zooiets nog niet was gebeurd. Trouwens, ik mag getuigen dat de omgang tusschen de leerlingen en hun onderwijzers steeds van aangenamen aard is geweest, ofschoon we bij de jongelui nooit iets dat niet in den haak was, hebben laten passeeren. Onze Possoërs toch zijn zeer geneigd om met den vinger de heele hand te nemen. Zoo moest er steeds op gelet worden, dat de lichten des morgens nooit eerder dan om half vijf werden opgestoken ; want als het eens een tien minuten vroeger was gebeurd, brandden de lampen na eenige dagen om vier uur al, en het zou niet lang duren of ieder zou de lampen naar eigen goedvinden een poosje midden in den nacht aansteken. Daarom heb ik mij een paar maal genoodzaakt gezien het opsteken der lampen in den vroegen morgen voor een week te verbieden.

Het bovenstaande vereischt eenige verklaring. Bij de oprichting der school was het sluitingsuur op negen uur des avonds gesteld. Weldra bleek dit voor onze Possoërs te laat te zijn. Ik maakte toen de bepaling, dat de lichten om acht uur gedoofd moesten worden, maar dat ieder die lust had om 's morgens vroeg op te staan, om half vijf de lampen mocht aansteken. Deze regeling heeft de jongelui steeds goed bevallen.

lederen dag waren twee uur aangewezen voor arbeid in de buitenlucht. In den eersten tijd viel er veel te timmeren, want ofschoon het hoofdgebouw gereed was, toen de school begon, was er toch nog van allerlei te maken. Daardoor heeft de eerste ploeg zich in het timmeren kunnen oefenen, waardoor enkelen hun aanleg in deze richting aanmerkelijk hebben kunnen ontwikkelen. In die twee uur oefenden de jongelui zich ook een poos lang in het maken van allerlei voorwerpen voor huishoudelijk gebruik, en een paar jaar lang werd een klein rijstveld bewerkt. Dit moesten we later