opengereten. Eenige zwijnen loopen ook gezellig om en bij de huizen en deelen mee met de maaltijden. Ook is er een Chineesch varken bij met de eigenaardig' ingedeukte ruggestreng. De bezitster betaalde ƒ 30.— voor 't vrij kleine dier.

De belangstelling voor kampong en bevolking heeft ons afgeleid van het verhalen der zendingswerkzaamheden, waartoe we op de Twee Eilanden gekomen waren.

We hebben reeds verteld van het onderzoek op school. Des namiddags dooponderzoek voor de vrouwen. Daarna vertooning van den tooverlantaarn.

Zondag 19 September was de groote dag. Wij vergaderden buiten onder de klapperboomen, met recht „een tempel van ongekorven hout", ■ en wel een Gothische tempel met recht opgaande stijlen en boogvormig gewelf. En dan het ruischen der zee om ons heen en de rustelooze golven en daarachter hooge bergen, 't Was een stemmingsvolle ure. Of de doopelingen zeiven door palmen en zee geïmponeerd werden, betwijfel ik. De z.g. „natuur-menschen" komen niet licht onder den indruk, dien de natuur maakt. In halvemaan-vorm stonden de banken om me. Op de eerste banken zaten de doopelingen. Daarachter de belangstellenden — van verre stonden nieuwsgierigen, onder wie ik ook opmerkte een Mohammedaansch hoofd van elders, die hier juist met een prauw aangekomen was. — Op den grond, of op de boven den grond uitstekende klapperwortels zaten de knapen en meisjes.

De godsdienstoefening had het gewone verloop. Eenige vrouwelijke candidaten bleken niet ten doop opgekomen. Had de toesprrfak van den vorigen avond haar afgeschrikt? Ik had, zoo ernstig ik het vermocht, er op gewezen, dat de doop geen spelletje was, maar een zaak van hoogen ernst. Over het breken met het oude, 't geheel zich geven aan Christus, had ik gesproken. Of hadden de woorden van heidenen van Noemfoor vat op haar gehad, die gezegd hadden dat de gedoopten spoedig zouden sterven? Ik vernam, dat zoowel 't een als 't ander invloed gehad had.

Op matten knielden de doopelingen neer en ontvingen het téeken des Doops in den Naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes.