Een zoo volledig mogelijke beschrijving volgt hier.

Wanneer men bij een patiënt na korte of lange ziekte symptomen gaat waarnemen, die wijzen op het naderend einde, dan wordt voor hem een klein, apart staand huisje gemaakt in de omgeving van de woning, in welk huisje hij zijn laatste dagen of uren moet doorbrengen. Hij wordt hier even goed of slecht verzorgd als in de echte woning en zijn familieleden wachten af, naar welke zijde de balans zal doorslaan. Is inderdaad het einde daar, dan wordt zoodra de dood is ingetreden door de aanwezigen het doodsgeween aangeheven, zooals dit ook elders gebruikelijk is. Hierna gaat men het lijk wasschen, welke wassching wordt beëindigd met het stukgooien van de kom, die er voor gebruikt werd. Deze kom is voor den doode bestemd in de andere wereld en wordt dan genoemd: tinasi. Wij zullen nog veel dingen tegenkomen, die met dezen naam worden aangeduid.

Nu gaat men het lijk kleeden in volledig costuum, nl. broek, baadje en hoofddoek en laat hem zoo op het matje liggen, als leefde hij nog. Daarom heen wordt een scherm gehangen, terwijl men er den nacht doorbrengt, naar believen wakende of slapende.

De nu volgende dag wordt besteed aan het maken van een lijkkist, o maai geheeten. Hiertoe wordt een boomstam uitgehold, waarin een vloertje wordt gelegd op 10 a 15 cM. boven den bodem. Een passend deksel wordt gemaakt. Baroe, sagobladstengels, bamboepennen en rotan wordt verzameld. Om even nader deze dingen te bespreken, komen wij eerst aan de kist met het losse vloertje. Dit is er in gemaakt, opdat het verterende lijk, dat op dat vloertje in de kist zal liggen, niet voortdurend in het lijkvocht ligt. Het steekt er bovenuit. De baroe is een zwamachtig goedje, weggekrabt van onder den bast van bepaalde boomen, en wordt gebruikt voor het breeuwen van prauwen, voor zwam voor de tondeldoos en tenslotte ook voor het luchtdicht afsluiten van de kist, hierboven genoemd. Hiertoe wordt het geplaatst in den naad tusschen deksel en kist, waarna over dezen naad een sagobladstengel wordt gelegd, die met twee rijen bamboepennen wordt vastgespijkerd: nl. één rij uitkomende in het deksel, de andere rij uitkomende in de kist zelf. Deze pennen zijn hoogstens