onder elk ras vindt men dommen en knappen, slechten en goeden.

VROUWENBEWEGING.

Te Bandoeng hebben een dertiental vrouwenvereenigingen een georganiseerde vergadering belegd ter bespreking van het lot der vrouwelijke arbeiders. Gezien de vernederende behandeling van arbeidsters in Banjoemas en Blitar, gepubliceerd in de rapporten van het kantoor van Arbeid en gehoord de besprekingen over de in de Tjaja Timoer en in het A. I. D. verschenen berichten over den toestand van meisjes in Djatibarang, heeft de openbare vergadering besloten een vast lichaam in te stellen ter bestrijding van de vernederingen der vrouwen en een motie tot de Regeering te richten met het verzoek, dat Zij haar ambtenaren, belast met de bescherming van de vrouwelijke arbeiders en de zedenpolitie opdraagt strenger te waken tegen de wantoestanden en dat er eveneens een scherper onderzoek ingesteld wordt naar den toestand van vrouwelijke arbeiders op fabrieken.

In de Pemandangan verheugt Tabrani zich over deze protestvergadering en haar ingezette actie. Van regeeringszijde zijn al stappen gedaan om het lot der arbeiders te verzachten, maar volgens schr kan dit kwaad niet geheel en al uitgeroeid worden, als niet in de Indonesische maatschappij zelve het gevoel yan verantwoordelijkheid ten opzichte van de naaste meer en meer ontwaakt.

Oppervlakkig beschouwd zal er misschien niet zooveel resultaat te verwachten zijn van deze actie, maar er gaat een moreele kracht van uit, die grooten invloed kan hebben.

VOLKSBEWEGING.

P. G. I. (Persatoean Goeroe Indonesia).

In de Pemandangan wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat de P. G. I. binnenkort haar 25e congres zal houden, terwijl tevens de O. K. S. B. en de V. O. B. (eveneens vereenigingen van onderwijzers) respectievelijk haar vijf- en tienjarig bestaan zullen herdenken. Het congres zal voor zeer