dat de man reeds gehuwd was. Zij mochten dus niet medehelpen de bigamie bij de Christenen te bevorderen. Ook gaf een Gouverneur van de Oostkust van Sumatra verlof adviseurs aan te stellen, die in voorkomende gevallen aan de inheemsche rechtbanken advies konden uitbrengen over adatregelen der Christenen.

De verschijning van dit boekje zal dus voor de Christenen geen schade beteekenen. Juist in dezen tijd komt hun zaak veel vaster te staan door een nog ongekend geval. Er vestigen zich nl. in dezen tijd op de hoofdplaatsen vele personen van andere nationaliteit, die meestal Mohammedanen zijn. Ook over deze Mohammedanen moeten de Zelfbestuurders hun rechtspraak uitoefenen. Deze Mohammedanen willen zich natuurlijk in burgerlijke zaken niet onder het heidensch-Bataksch recht stellen. Zij, de Zelfbestuurders, moeten dus de Mohammedaansche adviseurs aanhooren en volgens hun advies rechtdoen. Wat men den een toestaat, kan men den ander niet weigeren. Dus daarmede komt ook de positie van den adviseur voor Christelijke adatzaken vaster te staan.

Een boekje, als hierboven bedoeld, kan ik niet anders zien dan een aanwinst voor de rechtspraak in het algemeen. Het is geen wetboekje, maar een eenvoudige beschrijving; veranderde maatschappelijke toestanden hebben reeds verandering in den adat aangebracht en zoo zal het steeds voortgaan, ook in Christelijken geest, naarmate het aantal Christenen grooter wordt.

J. H. NEUMANN.

Dr H. Kraemer, I. Kerk en Zending.

II. Waarom Zending, juist nu.

III. De ontmoeting van het Christendom en de wereldgodsdiensten.

Uitg. Boekencentrum, 's-Gravenhage, 1936.

Boekjes van Dr Kraemer behoeven in den zendingskring geen aanbeveling. Men kan in de aankondiging volstaan met: ze zijn er.

In deze boekjes vindt men het klimaat van gedachten, waaruit zijn toespraken zijn vportgekomen. Behalve veel wetenswaardigs vindt men er ook tal van argumenten, die men zelf weer kan gebruiken en aan anderen doorgeven.

Een serie wordt aangekondigd, waarin deze drie de eerstelingen zijn.

Het Boekencentrum beleve veel vreugde van deze eerste uitgaven, die goed verzorgd zijn.

J. R.