Nu was er nog een groote moeilijkheid, de taal. De heer Step sprak Maleisch, maar zeker 98 % der vergadering verstond die taal niet. Dus sprak de heer Step de schare toe in het Maleisch, en vroeg na afloop van zijn toespraak of men hem begrepen had. Algemeen antwoord: ja mijnheer! Aldus was de order uitgegeven door het hoofd. En op de vraag of men gedoopt wenschte te worden klonk het ook weer eenstemmig: ja! Waarom zou men neen gezegd hebben, zelfs al had men de vraag begrepen? Men was immers gekomen om gedoopt te worden?

De Amboneezen, die de vergadering bijwoonden deelden mede wat gedaan moest worden, en men deed dit alles zeer gewillig. Dit was immers de weg om niet meer onder de Mohammedaansche hoofden te staan? En wie zou dat niet gewild hebben?

Bij de tweede reis, die Step eenige maanden daarna maakte, kon hij ook eenige vrouwen doopen, hoewel het aantal mannen toen tegenviel. En zelfs wist Step gedaan te krijgen, dat Ds Offerhaus bij elkaar vijf goeroes naar Boeroe zond, ieder met een bezoldiging van f 15.— 's maands, voor die dagen een zeer behoorlijk loon. Ds Offerhaus verschafte dat geld uit de Ambonsche zendingskas, en alles, wat gedaan werd, moet * dan ook beschouwd worden als arbeid der Ambonsche Kerk, en niet als arbeid der Indische Kerk als zoodanig.

Het toedienen van den H. Doop bracht een geweldige beroering teweeg onder de geheele Boeroe-bevolking. Het gerucht werd zelfs verspreid, dat het Gouvernement voortaan alleen rekenen zou met Christenen en Mohammedanen, zoodat de Heidenen nu maar te kiezen of te deelen zouden hebben. Toen men den Posthouder hier naar vroeg, zou diens antwoord geweest zijn, dat het Gouvernement den godsdienst vrij liet, en niemand in dezen dwong. Of dit zoo geweest is, is niet meer te zeggen, maar het was en is wel het zoogenaamde neutrale standpunt van heeren Ambtenaren B. B., waarmee zij veel kwaad doen, want het volk dat dergelijke vragen doet, hoort uit dit antwoord niet dat het Gouvernement ieder vrij laat, maar dat het Gouvernement het liever niet wil. Immers, indien het zulks w e 1 wilde, zou het dit toch wel zeggen, en macht genoeg hebben zijn wil door te zetten. Het