Leger des Heils. (Het jaarboek 1937.) — In een frisch-rooden omslag heeft het Jaarboek van het Internationale Leger des Heils voor 1937 zijn intree gedaan. Het is altijd de moeite waard van deze nog steeds groeiende wereld-beweging kennis te nemen. Het Leger des Heils is het type van een Protestantsche orde.

In een artikel over ,,Kerk en Orde" in het Algemeen Weekblad voor Christendom en Cultuur, geeft Dr O. Noordmans de volgende karakteristiek van een Orde: „zij is een geestelijke beweging, die zich volgens een bepaalden regel richt op een gedeelte van wat de kerk in totaal beoefent. De kenmerken van de orde zijn: het organisatorische, het partiëele en het volstrekte". Dan stelt hij de vraag, of het Protestantisme de orden heelemaal niet meer kent? Dat lijkt maar zoo. Het heeft wel degelijk zijn orden. Hij noemt dan allereerst de Herrnhutters en in de tweede plaats het Leger des Heils. ,,De Christelijke kerk wordt daar niet ontkend. Men heeft er geen behoefte aan een nieuwe belijdenis op te stellen. Maar de actie is hier zoo partiëel op de prediking gericht, dat de sacramenten worden verwaarloosd. En de prediking is weer zoo eenzijdig methodistisch, dat het dogma zijn beteekenis verliest. Dit levert een kerkvorm op, die in zoo sterke mate in beweging opgaat, dat hij inderdaad beter met den naam Leger wordt aangeduid. Hij is niet berekend op staan, maar op gaan."

Het organisatorische staat op den voorgrond: de doelstelling is partiëel en het doel wordt verabsoluteerd.

Voor het kennisnemen van deze orde is het jaarboek-1937 bizonder geschikt. Het eerste artikel: ,,Some outstanding army events" vertelt van de vele en lange reizen van de Generaal Evangeline Booth. Na een leven van harden arbeid vertoont deze vrouw op 71-jarigen leeftijd een vitaliteit, die bewonderenswaardig is. Natuurlijk wordt ook het bezoek aan Nederland in Februari 1936 vermeld. Van hier ging de reis naar Parijs, waar zij groote scharen toesprak. Toen naar Kopenhagen, waar een congres geleid werd. Thans is zij in Ned. Oost-Indië.

In „the passing of a prophet" wordt de onlangs overleden Dr Brengle gehuldigd. Hij was een bekend theoloog en pre-