ben, maar dan ook het georganiseerde gemeenteleven grondig verstoren. Tevens is merkwaardig hoe er op dit terrein een renaissance-beweging in het Confucianisme merkbaar wordt, misschien mede tengevolge van de ongeordende en verwarrende wijze, waarop het Christendom hier werkzaam is.

De Rijnsche Zending, die te Barmen haar zetel heeft en die zooals men weet ook op Sumatra en Nias werkt, heeft hier een kerk met 3504 leden. Zij verleende jaarlijks 20.000 dollar subsidie aan de Chineesche kerk, maar ingevolge de deviezen-bepalingen moest zij onverwachts deze hulp intrekken. Bovendien moesten 3 zendelingen na 40-jarigen arbeid met pensioen naar Duitschland terugkeeren. Er kon geen versterking worden gezonden, zoodat de overblijvende 4 zendelingen en 8 zusters het werk onder zich moesten verdeelen. Er waren reeds 4 geordende Chineesche predikanten en hun getal is met 4 vermeerderd.

Op het terrein van de Berliner Mission moesten vele scholen worden gesloten en enkele Chineesche voorgangers moesten worden ontslagen. De Chineesche Christenen hebben toen zelf naar middelen gezocht om enkele takken van den arbeid in stand te houden. Zoo bleef het gymnasium te Kanton, het meisjeslyceum te Schioetschau, de blindenschool e.a. behouden. Men tracht de financiƫele moeilijkheden te overwinnen.

De Allianz-China-Mission in Kiangsi en Chekiang had veel te lijden onder de communisten. ,,Een plant, die in het kritieke stadium van haar wasdom geknakt wordt." Het medische werk kon echter worden voortgezet. Dit laatste geldt ook van de Ost-Asien-Mission, die veel hulp in overstroomde gebieden kon verleenen.

De Liebenzeller Mission had ook veel te lijden van de communistische benden; elf zendingsposten moesten verlaten worden, maar geen enkele zendeling kwam om. Het aantal gedoopte Chineezen nam in 1936 met 516 toe.

Een nieuwe Duitsche corporatie is de Vandsburger Mission, die in 1929 begonnen, zich voorspoedig ontwikkeld heeft. Zij begon in de provinciale hoofdstad Koenming in de dichtbevolkte vlakte van Pehcheng; onder de Kado-bevolking heeft zij reeds een aantal van 6000 menschen, die dooponderricht