zijn zeer verschillend; de een is uitvoerig, de ander karig in zijn mededeelingen, een derde zendt heelemaal geen verslag. Bovendien is een verslag niet altijd een billijke maatstaf voor aard en kwaliteit van het werk. Daarom willen wij ditmaal liever een poging doen om de verschillende takken van den arbeid als geheel te bespreken en dan trachten aan te wijzen welke conclusies daaruit moeten worden getrokken.

Beginnen wij bij het meest extensieve zendingswerk, nl. Evangelisatie en Colportage. Sedert de instelling der zelfstandige Inheemsche kerken is de aandacht der zendelingen nog te meer op de beteekenis van dezen arbeid gericht, nu zij de handen daartoe wat meer vrij hebben gekregen. De colporteurscursus te Tandjong-West leverde tien personen af aan wie een certificaat kon worden uitgereikt, terwijl zendeling De Groot voortging met een avondcursus voor evangelisten, te geven. Hij zelf wijst er echter op, dat aan de opleiding van voorgangers der gemeente veel meer aandacht moet worden besteed en een Opleidingsschool voor Soendaneesche en Chineesche voorgangers en evangelisten van het type der Bale Wyata te Malang zeer noodig is.

Vanuit Djoentikebon werd op grond van de ervaring, die daarmede in Midden-Java werd opgedaan, een z.g. Zaaiweek gehouden, waarbij systematisch gedurende een week de omliggende dorpen door groepjes Christenen werden bezocht, die er evangelisatie-bijeenkomsten hielden. Dit werk dat geestelijk goed werd voorbereid en door de gemeente in het gebed gedragen, wordt kennelijk gezegend, en heeft tal van nieuwe aanknoopingspunten opgeleverd. Men gaat in deze richting verder. In de omgeving van Koeningan en van Cheribon zijn eenige evangelisten werkzaam, door wier arbeid ook in den kring van Islamietische leeraars contacten zijn ontstaan. In het algemeen kan men zeggen dat er bij menigeen bereidheid is om te luisteren en te lezen. De beperking der zendingsfinanciën is echter een zeer groote rem. Wanneer wij lezen, dat de colportage eenige duizenden geschriften kon verspreiden, moeten wij die mededeelingen zien in het kader eener millioenenbevolking, om te beseffen wat de werkelijke beteekenis daarvan is en hoeveel op dit gebied voor de gemeente in Nederland te doen blijft. Dat de colportage steeds meer, zelfs in