de met een vorigen Resident getroffen subsidieregeling moest worden gediscussiëerd. Bovendien ging het hoofd, de heer Hoefman, met verlof en keert er niet terug. Dit is zeer te betreuren, daar de heer en mevrouw Hoefman in hun directe werk en daarbuiten zoo nauw met de Conferentie samenarbeidden. Een opvolger was niet dadelijk te vinden. Mevr. Kruyt-Oosterlee heeft toen eenige maanden de leiding waargenomen, tot de heer Silalahi, een Bataksch Christen-onderwijzer die overnam. Maar zal de school haar taak goed vervullen, dan is uitbreiding van het personeel noodig.

Het andere gebied is de ziekenbehandeling. Van het hulpziekenhuis in Tentena is ook dit jaar gebruik gemaakt en wel door 759 patiënten, van wie 630 Christenen waren. Op de polikliniek kwamen 3114 personen. Er is op dit gebied echter ook nog veel te verbeteren. Een eigen arts is steeds nog een vurige wensch, maar de toestand is daar, waar er over deze vraag ook mee beslist moet worden, nl. bij D. V. G. en Landschap, zóó dat het voorloopig beter is de vraag te laten rusten en op den weg van nu voort te gaan. Maar de vraag blijft.

Van het Gouvernement werden medicijnen tot een waarde van ƒ 1000.— ontvangen, die in de ressorten en door het hulpziekenhuis werden uitgedeeld. In het ressort Malili zette zendeling Ritsema zijn medische bemoeiingen voort, ook tot bestrijding der malaria door middel van klamboe's en ook andere broeders werken op dit gebied mede door, zooals zendeling Dijkhuis, de goeroe s in te lichten.

Fundament leggen of opbouw? In details gezien beide, als geheel gezien is het na bijna 50 jaren toch nog het eerste. Het fundament wordt gelegd, daarom is dit werk van zoo uitermate groote beteekenis. Want ook hier moet een jonge, eigen Toradjakerk gebouwd worden. Daarom zijn ook de vragen van dit terrein om nog een of twee zendelingen, om een arts, om een beter bezetting van de H. I. S. van zoo pijnigende beteekenis. De gemeente heeft de zendingstaak hier aangevat, maar nog lang niet volbracht.

K. J. B.