geten de gemeenschap der gebeden tegen de ongekend felle satanische machten, waarmee hun werk en leven steeds worden bedreigd. God blijve ook weer tot de volgende jaarvergadering Zijn bewarende en zegenende hand uitstrekken over hen en de hunnen, ook over hun werk en over geheel het land en zijn inwoners, waar dit werk wordt volbracht. K. J. B.

HALMAHERA.

Iedere zendingsarbeid eischt trouw, maar in de eene periode staat die meer op den voorgrond dan in de andere, of liever: in de eene is die gemakkelijker te bewijzen als in de andere. De U. Z. V. heeft deze eigenschap in zeer sterke mate bezeten, bijv. t.a.v. Nieuw-Guinee in de daar zoo weinig vruchten toonende halve eeuw na het begin. Maar die trouw komt nu ook aan Halmahera toe en wordt het bewezen, door de zendelingen en hun vrouwen zelf in de eerste plaats, maar ook door ons hier. Het zendingsveld vraagt dat, juist nu er niet van opwekkingen sprake is, nu het niet om massabewegingen gaat. Laat ons daarvoor dankbaar zijn. Reeds nu begint het ietwat massale van het bekeeringsproces op Nieuw-Guinee zijn schaduwzijden te toonen. Wij zullen daarmee nog genoeg te kampen hebben. Dat het op Halmahera niet in die afmetingen gaat, is in meer dan één opzicht een zegen.

Om dit alles te staven zal ik eenige cijfers noemen; al hecht ik daar niet tè groote waarde aan, in een verslag als dit mogen zij toch niet ontbreken. Er zijn nu op Halmahera 15780 Christenen, waarvan 8500 volwassenen en 7280 kinderen. Het aantal is in dit jaar toegenomen met 1046 doopelingen, waarvan 314 volwassenen en 732 kinderen. Daar het aantal gestorvenen 392 bedraagt, is het aantal Christenen met 654 toegenomen. Het gemiddeld aantal kerkgangers was 9605. Dit alles toont een rustigen vooruitgang en met trouw zullen wij dit alles moeten blijven leiden, juist omdat de intense spanning die er in trouw zijn is, moet samengaan met een even sterke spanning, die er voor de broeders en zusters ginds in is om oog in oog met het heidendom iederen dag den dienst aan den Heere Jezus te vervullen.

Het zendingsveld is niet volledig bezet geweest dit jaar. Gedurende een deel daarvan waren de Brs Boger en Bot nog