magischen invloed toeschrijft tot het geneeskrachtig maken van water en dergelijke. Deze weerstand is opk héél sterk in Morotai en er niet minder op geworden zooals vanzelf spreekt, nu er een eigen zendeling zich heeft gevestigd, die de ruggesteun en beschermer zijner gemeenteleden is. Dat 69 heidenen en 2 Mohammedanen daar den stap in de christelijke gemeente gedaan hebben, is dan ook zéér verheugend, evenals het feit, dat de eerste kerk op Morotai is gereed gekomen. Dit ressort kan voortaan geregeld bereisd worden, waarbij Br Kolk langer in elke kampong kan blijven, wat voor de aanraking met de bevolking gunstiger is.

In het ziekenhuis heeft Zr Loots den arbeid ook dit jaar voortgezet. Er werden 697 (v.j. 730) patiënten opgenomen met 18502 (v.j. 19677) verpleegdagen en er waren 37387 (v.j. 35777) poliklinische behandelingen. Al was er dus in een opzicht een kleine teruggang, toch blijft dit werk wel in een duidelijke behoefte voorzien. Een eigen zendings-arts is nog steeds een onvervulde wensch. Dit jaar werd het ziekenhuis een baby-afdeeling rijk. Heerlijk dat die er is, droevig dat die noodig is.

Twee van de opgenomen baby's waren van moeders, die in de nieuwe leprozerie „Gamdora" zijn opgenomen. Gemiddeld waren hier reeds 56 patiënten dit jaar. Gemakkelijk is deze arbeid niet, want de patiënten zijn door hun lijden menigmaal moeilijk te leiden en willen van tijd tot tijd eens naar hun dorp terugkeeren. Maar ook dit werk wordt gezegend.

De opleiding van evangelisten, gemeente-voorgangers blijft belangrijk. Er is voortdurend behoefte aan en hun betere inleiding in de kennis van den Bijbel is voor den geestelijken opbouw der gemeente zoo noodig. Nu Br Ellen dit werk aan Br Rooseboom overdroeg, worde voor eerstgenoemde de dank uitgesproken voor wat hij in dezen gedaan heeft.

De offervaardigheid om meer dan tot dusver in eigen behoeften der gemeenten te voorzien, is dit jaar bij de Christenen sterk gestegen. Er is ƒ8711.— opgebracht, dat is Tb x /i cent per hoofd, een bedrag dat gegeven den oeconomischen toestand niet slecht is. Gods werk op dit eiland gaat voort. Onze trouw daarin is steeds gebrekkig; maar God is steeds volmaakt getrouw; onze ontrouw kan dat niet te niet doen.

K. J. B.