als het sacrament der Una Sancta, dat ondanks menscheliike verdeeldheid zijn waarde behoudt.

De berichten over het gemeentel ij k leven luiden zeer verschillend. Het geeft te denken wanneer wij vernemen, dat in éen bepaald ressort slechts 16 % van het zielental ter kerk komt, maar daarentegen 60 % aan het Avondmaal deelneemt: de conclusie ligt voor de hand dat de magische beschouwing van het Sacrament overheerschend is. Elders bleek uit den bouw van talrijke kerken, dat men veel voor den eeredienst overheeft. Daartoe werkt ook ongetwijfeld mede, dat er door verbetering der copraprijzen weer meer geld onder de bevolking is gekomen. Het is zeer te wenschen, dat nu ook de salarissen der voorgangers, die door de gemeentekassen worden gedragen, weer gaandeweg op peil kunnen worden gebracht; want nu was er soms werkelijk gebrek en moest worden geconstateerd dat bepaalde gevallen van tuberculose, die zich onder hen voordeden, waarschijnlijk verband hielden met ondervoeding.

Van hier en daar bestaande schismatieke groepen keerde die te Bira (in Zuid-Taboekan) tot de gemeente terug; van de overige ging weinig invloed uit, en ook van actie van Roomschen of Adventisten werd dit jaar weinig vernomen.

De Jeugdbeweging is nog weinig algemeen en beperkt zich vooral tot eenige bevolkingscentra en de naaste omgeving.

Het werk onder vrouwen en meisjes heeft een orgaan gekregen in het blaadje Maria-Martha, onder redactie van mevrouw Aebersold, terwijl het Jeugdwerk door de Bentara Pemoeda, en de evangelisatie in het algemeen wordt gestimuleerd door het periodiek Manananawuhe, dat onder leiding staat van mevrouw Valderpoort.

De Holl. I n 1. School te Taroena kon, ook dank zij de stijging der copraprijzen, eenigen vooruitgang in leerlingenaantal boeken.

Dr Cseszkó heeft wederom tijd gevonden om, ondanks zijn zeer drukken werkkring, ons een zeer uitvoerig en belangwekkend verslag van den arbeid der Medische Zending op te stellen. De nieuwbouw van het ziekenhuis te Taroena vroeg veel van zijn aandacht, en het was een groote