De taak van rector en docenten aan onze school kan, zooals uit hetgeen gezegd werd onverbiddelijk volgt, zonder Indische ervaring en voorbereiding niet volvoerd worden. Zij toch zijn onmisbaar om eenigen kijk te krijgen op de personen die hier zullen worden opgeleid, en op het doel waartoe zij worden opgeleid. Dr Müller Krüger mocht die voorbereiding erlangen en die ervaring opdoen op het groote en belangrijke zendingsgebied der Bataklanden, waar hij twee en een half jaar het ressort Simorangkir bediend heeft. De heer De Groot mocht vijftien jaren de zending en het onderwijs op West-Java dienen.

En u, Dr Slotemaker de Bruine, heeft het Bestuur der Protestantsche Kerk in Ned.-Indië op verzoek van Curatoren in staat gesteld u voor te bereiden door een arbeid van acht maanden te Tomohon in de Minahasa, gevolgd door een verblijf op Ambon, waartusschen gij bezoeken hebt kunnen brengen aan enkele zendingsvelden: Sangir, Poso en het land der Sadang-Toradja's. Na afloop van dien voorbereidingstijd zijt gij te Batavia teruggekeerd, met ons diep doordrongen van zijn aanvankelijk door u slechts aanvaarde noodzakelijkheid en onmisbaarheid. Aan het Kerkbestuur, in den persoon van zijn voorzitter hier aanwezig, zij ook hier, met den dank voor de terbeschikkingstelling van Dr Slotemaker de Bruine voor het Rectorschap, de bijzondere dank van Curatoren overgebracht voor zijn royale medewerking in deze belangrijke aangelegenheid der voorbereiding.

Tot dusver hebben wij de taak van onze H. T. S., van hare docenten en van hare studenten bezien in verband met enkele fundamenteele verschilpunten en met het accent op enkele wezenlijke moeilijkheden, welke een Chr. theologische opleiding in een Oostersch land en van Indonesiërs aankleven en eigen zijn, vergeleken met zulk een opleiding in het Westen Daarbij mag echter — wij hebben dit reeds gezegd — nimmer uit het oog verloren worden, dat het in den grond gaat om hetzelfde Evangelie, om fundeering in, leven uit en getuigen van dezelfde heilsboodschap van Jezus Christus als daarginds over zee.

Predikers moeten hier worden opgeleid, die aan en in en