schijnbloei genoten had, toen een Prot. ztendeling, Teffer, tot de Katholieke Kerk was overgegaan met eenige Prot. Christenen; hoe dezen door hun catechistenwerk verscheidenen schenen te winnen voor de kerk. De eerste missionarissen beheerschten het Javaansch niet zóó, dat zij in genoegzame mate de catechisten konden controleeren. Dit veranderde met de komst van pater Van Lith S. J. Deze ontmaskerde de catechisten, die bedriegers bleken te zijn en bij de ontmaskering zich op duivelsche wijze uitten.

Pater Van Lith heeft toen inplaats van op de hulp der catechisten te vertrouwen, het plan geopperd langs den weg van scholen bouwen, onderwijs geven e.d. een nauwer contact met de menschen te bereiken. Moentilan was de eerste stichting; internaten en kleinere scholen zijn geweldig toegenomen; het vertrouwen van het volk, dat zich door deze instellingen zag vooruitgebracht in de maatschappij, was voor goed gewonnen.

En nu is er wederom plaats voor catechistenwerk, zooals het door jong bekeerde Javanen en door de Scholastieken van de Paters Jesuïeten gedaan wordt, rondtrekkende door de dessa's.

Wat de methode betreft van het godsdienstonderricht: ieder missionaris heeft practisch zijn eigen methode. Een aparte vermelding verdient de aanpassing, die bestudeerd moet worden op alle gebied: ngelmoe (Javaansche geheimleer), taal, wajang, muziek. Vooral bekeerde Javanen zullen hierin leiding moeten geven, aangezien de moeilijkheden zeer talrijk en zeer ingewikkeld zijn, zooals spr aangaf, vooral wat betreft de aanpassing aan de ngelmoe.

In de discussie werd o.m. gevraagd naar de overgangen van leerlingen uit het Mohammedanisme naar de Katholieke Kerk. Volgens spr bedroeg dit 5 %. Een Javaansch priester, die tegenwoordig was, was desgevraagd gaarne bereid te getuigen, dat wat spr had gezegd over de vrijheid, die de leerlingen genoten, al dan niet tot de Katholieke Kerk over te gaan, volkomen naar waarheid was.

De volgende spreker, pater Benitius O. M. Cap., behandelde de ,,straatpredikatie onder de Chineezen op Sumatra's Oostkust" en wel bijzonder in Bayan Si-api-api.